• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Filatelistyka w Helu

Podobno „błękitnym Mauritiusem” – czyli świętym Grallem filatelistów – jest ostatnio arkusik XXI Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej z różnymi gatunkami ryb. Nie mamy tego okazu w swojej kolekcji, ale zapraszamy na wystawę czasową do naszego helskiego oddziału, zatytułowaną „Rybołówstwo w filatelistyce”.

Od 27 maja 2016 roku, przez całe lato, w Muzeum Rybołówstwa w Helu zwiedzać można wystawę czasową, poświęconą znaczkom pocztowym związanymi z rybołówstwem. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z kolekcji filatelistycznej pana Henryka Ganowiaka, którzy przekazał swoje zbiory w darze Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Motywy związane z rybołówstwem morskim pojawiły się po raz pierwszy na znaczkach pocztowych w 1866 roku. Wtedy Nowa Funlandia wprowadziła do obiegu dwa znaczki pocztowe: zielony o wartości 2 centów z rysunkiem dorsza i brązowy za 5 centów z foką grenlandzką. W roku 1925 ukazał się pierwszy „rybacki” znaczek pocztowy Islandii, przedstawiający trzech rybaków ciągnących do brzegu łódź. Poczta Polska w 1947 roku wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający rybaka trzymającego rybę. Znaczek ten został uznany w fachowej rybackiej prasie zagranicznej za jeden z piękniejszych znaczków pocztowych o tej tematyce, jakie w tym okresie ukazały się na świecie.

Równie piękne i wartościowe okazy można podziwiać do września w helskim oddziale NMM. Filatelistyczną wystawę urozmaicają modele statków ze zbiorów Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, m.in. model bazy rybackiej, model trawlera-przetwórni oraz model trawlera naukowo-badawczego „Profesor Siedlecki”.

Za koncepcję merytoryczną wystawy odpowiada Maciej Maksymowicz, kierownik Działu Dokumentacji Naukowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Henryk Ganowiak
Henryk Ganowiak urodził się 1 września 1932 roku w Gdyni, był harcerzem Szarych Szeregów w Krakowie w latach 1940-45 oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Gdyni z siedzibą w Sopocie. Od 1955 roku pracował w „Dalmorze”, brał udział w pierwszej eksperymentalnej wyprawie rybackiej na wody zachodniej Afryki, do Maroka i Mauretanii, na pokładzie trawlera szkolnego „Jan Turlejski”.
Od 1967 roku, aż do przejścia na emeryturę, pracował w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni, gdzie kierował biblioteką i ośrodkiem informacji naukowej, a także przez wiele lat redagował „Biuletyn Morskiego Instytutu Rybackiego”. W trakcie pracy zawodowej odwiedził 54 kraje podczas wypraw morskich, między innymi na statku „Profesor Siedlecki”.
Od 1989 roku działa w Europejskim Stowarzyszeniu Bibliotek Morskich, gdzie w latach 1992-1996 pełnił obowiązki wiceprezydenta organizacji, a od 1998 roku otrzymał godność honorowego członka. W 1992 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.


    Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia  

„Rybołówstwo w filatelistyce”
wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa w Helu
27.05.2016 – 2.10.2016