• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

O OKM

Nowoczesne centrum wiedzy o morzu, statkach, portach i stoczniach

Ośrodek Kultury Morskiej jest wyjątkowym połączeniem nowoczesnego, interaktywnego muzeum z nieszablonową architekturą, która przy zachowaniu innowacyjnej formy harmonijnie wpisuje się w historyczną panoramę nabrzeża Motławy. Funkcjonalność obiektu, ujęta w nowatorską estetykę, została kilkukrotnie doceniona przez kapituły prestiżowych nagród:

  • Sybilla w kategorii „Zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne”, 2012 r.
  • Nagroda „Przyjaznego Brzegu” targów Wiatr i Woda, 2013 r.
  • nominacja do Nagrody Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year Award) Europejskiego Forum Muzeów, 2014 r.
  • III lokata w rankingu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże, 2014 r.
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Dla Najlepszej Gdańskiej Realizacji Architektonicznej 2011-2015, 2016 r.

Za imponującą fasadą, która łączy charakterystyczną czerwoną cegłę z wielkopowierzchniowym przeszkleniem, znajduje się interaktywne centrum wiedzy o morzu, statkach, portach i stoczniach, stworzone z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych. Wykorzystując multimedia, interaktywne makiety oraz stanowiska wzorowane na urządzeniach portowych, muzeum w nieschematyczny sposób promuje i utrwala w świadomości odbiorców wartość oraz znaczenie morskiego dziedzictwa kulturowego.

Niekwestionowaną atrakcją Ośrodka Kultury Morskiej pozostaje uwielbiana przez dzieci i rodziny wystawa interaktywna „Ludzie – Statki – Porty”. To tutaj za pomocą ponad 60 urządzeń i stanowisk edukacyjnych można poznać m. in. tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami. Umieszczone na wystawie symulatory pozwalają odbywać wirtualne podróże po morzu i w jego głębinach oraz nawigować z wykorzystaniem kompasu i gwiazd. Z kolei szalupa ratunkowa i rękaw ewakuacyjny oswajają młodych gości z tematem zagrożeń na wodzie. Jednak tym, co w wystawie najmocniej przykuwa uwagę, jest ogromny basen z generatorem wiatru, po powierzchni którego żeglują zdalnie sterowane modele statków. Dzięki niemu zwiedzający, poprzez doskonałą zabawę, poznają zasady żeglugi, działania wiatru na jednostkę pływającą, a nawet rozgrywają miniaturowe regaty.

Przeszklony hol Ośrodka, który zachwyca majestatycznymi łodziami, zawieszonymi wysoko nad głowami gości, jest wstępem do wystawy „Łodzie ludów świata”.  To jedyna w swoim rodzaju przestrzeń poświęcona etnologii morskiej, w której zgromadzono ponad 40 tradycyjnych jednostek pływających z różnych stron świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan. Bogactwo i różnorodność zbiorów były budowane przez lata dzięki kapitanom i załogom polskich statków wypływających w dalekomorskie rejsy. Wśród przekazanych przez nich łodzi znalazły się egzemplarze m. in. z Norwegii, Irlandii, Kenii, Tanzanii, Panamy, Bangladeszu, Indonezji, Ghany, Wietnamu czy Samoa. Wyeksponowanym w przestrzeni wystawienniczej jednostkom towarzyszą zabytki związane z obyczajowością i wierzeniami ich pierwotnych właścicieli, a kolekcja blisko 1000 zdjęć i filmów pozwala przenieść się w czasie i przestrzeni do najbardziej egzotycznych krańców świata.

Ośrodek Kultury Morskiej to jednak znacznie więcej. W centrum funkcjonują dodatkowe sale edukacyjne, przygotowane z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych. Ich wyposażenie pozwala na przeprowadzanie z uczniami efektownych eksperymentów chemicznych, przybliżenia im praw fizyki, a także kreatywną ekspresję z wykorzystaniem różnorodnych technik artystycznych. Szczególną przestrzenią, którą zazwyczaj można podejrzeć jedynie przez przeszkloną podłogę wystawy interaktywnej, jest jedna z najnowocześniejszych w Polsce pracowni konserwacji zabytków. Jej zaawansowane urządzenia, służąc na co dzień zespołowi konserwatorów, stanowią również zaplecze edukacyjne dla studentów uczelni wyższych, które podjęły współpracę z Narodowym Muzeum Morskim.

Tym, co obok funkcji edukacyjnej, otwiera Ośrodek Kultury Morskiej również na potrzeby podmiotów biznesowych i organizatorów seminariów, jest w pełni wyposażona przestrzeń konferencyjna o plastycznym układzie, z możliwością pomieszczenia do 100 osób. Budynek dysponuje również stylową przestrzenia gastronomiczną, przeznaczoną zarówno dla gości indywidualnych, jak i na bankiety i przyjęcia, z wyjątkowym widokiem z góry na Motławę, Żuraw i historyczny gdański port.