→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Biblioteka

Biblioteka posiada ponad 50 tys. wol. książek i czasopism. W tematyce jej księgozbioru dominuje historia żeglugi i okrętownictwa, a także literatura poświęcona marynarce wojennej i zmaganiom zbrojnym na morzu, szczególnie podczas I i II wojny światowej. Bogato reprezentowana jest publicystyka dwudziestolecia, inspirowana odzyskaniem przez Polskę wybrzeża i budową Gdyni. Rozwój powojennej gospodarki morskiej dokumentują obficie zasoby czasopism oraz literatury fachowej. W zbiorach biblioteki znajdują się ponadto liczne publikacje związane z modelarstwem okrętowym. Chlubą biblioteki są rzadkie w Polsce roczniki “Lloyd’s Register of Shipping”, jak również XIX-wieczny “Morskoj Sbornik”.

Biblioteka prenumeruje czasopisma polskie i obce, wśród których można wyróżnić takie, jak: “Nautologia”, “Morze, Statki i Okręty”, “Żagle”, “Modelarz”, “Namiary na Morze i Handel”, “Pomerania”, “National Geographic. Polska”, “Polish Maritime Research”, “Mariner’s Mirror”, “Model Shipwright”, “Neptunia”, “Schiff und Zeit”, “Sea History”, “Studies In Conservation”.

Z książek Biblioteki NMM można korzystać tylko w czytelni. Istnieje możliwość fotografowania zbiorów własnym sprzętem czytelnika i wyłącznie na jego użytek osobisty.

W przypadku chęci skorzystania z czytelni biblioteki prosimy o kontakt przez e-mail lub telefoniczny w celu ustalenia terminu wizyty.

Telefon: 58 301 86 11 w. 409

E-mail: biblioteka@nmm.pl


Katalog biblioteki NMM jest dostępny w Internecie.
Link do katalogu biblioteki.

Udostępnienie nastąpiło dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.