• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Projekt Oddział Łeba

Budowa oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Budowany w Łebie nowy oddział Muzeum będzie unikatowym w skali kraju obiektem, łączącym funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne. Został zaprojektowany z myślą o zachowaniu dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa związanego z Bałtykiem. Nowoczesna ekspozycja poprowadzi zwiedzających przez stulecia historii bałtyckiej żeglugi, prezentując wiele aspektów archeologicznych badań podwodnych NMM. Przestrzeń poświęcona rybołówstwu skoncentruje się wokół głównego eksponatu: 25-metrowego stalowego kutra. Na ekspozycji przedstawione zostaną również zagadnienia związane z morską energetyką wiatrową. Swoją architekturą nowe muzeum będzie nawiązywać do morza, piaszczystych wybrzeży i wypełnionych wiatrem żagli. Wizualnym walorom budynku będą towarzyszyć ekologiczne rozwiązania energetyczne.

Budowa oddziału NMM w Łebie jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Budowę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Całkowita wartość zadania: 76 534 000 zł
Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa z dotacji celowej MKiDN: 73 299 000 z
Wartość dofinansowania ze środków Funduszu Promocji Kultury MKiDN: 2 755 000 zł
Środki własne NMM: 480 000 zł

Flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej

Aktualności