• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem”

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających! Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa aż do godziny 20:00.

Położony w samym sercu miasta Żuraw jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektury dawnego Gdańska. Swoją oryginalną formę, pochodząca jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Czasy jego największej świetności przypadają na przełom XVI i XVII w. Wówczas to Gdańsk był jednym z ważniejszych portów Europy, a Żuraw – jego największy dźwig – codziennie przeładowywał tony towarów. Właśnie ów „złoty wiek” gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej, którą w basztach budynku będzie można zobaczyć już 30 kwietnia. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych wnętrzach XVII-wiecznych budynków miasta. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Treść wystawy została ujęta w fabularyzowanej formie, której bohaterem jest autentyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. Będzie on swego rodzaju wirtualnym przewodnikiem po XVII-wiecznym gdańskim porcie, który wprowadzi gości w tematykę każdej z sekcji wystawy. Oprócz Hansa Krossa na eskpozycji spotkamy również pana palowego – urzędnika pobierającego cło od przywożonych do miasta towarów, oraz karczmarza – właściciela tawerny. Postacie, wykreowane technologią trójwymiarowych, ruchomych hologramów, znajdą się  wśród licznych multimediów wzbogacających wystawę.

Długo wyczekiwanemu otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć XVII-wieczny festyn „Historia kołem się toczy”. 30 kwietnia na zwiedzających będą czekać m. in.  pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej oraz demonstracja uzbrojenia i umundurowania XVII-wiecznych żołnierzy. Spotkaniom z gdańszczanami z epoki „złotego wieku” będzie towarzyszyć historyczna muzyka wykonywana przez muzykantów na żywo, a na straganach przez Żurawiem swoje warsztaty rozstawią dawni gdańscy rzemieślnicy. Wśród nich będzie można spotkać m. in. mincerza, który pomoże gościom wybić pamiątkowe monety z wizerunkiem Żurawia.

Szczegółowy opis atrakcji dostępny już wkrótce!

Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem
30.04.2024., godz. 14:00–20:00
Żuraw, ul. Szeroka 67/68
80-835 Gdańsk

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Żurawiem - plakat


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.