• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem”

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających! Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa aż do godziny 20:00.

Położony w samym sercu miasta Żuraw jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektury dawnego Gdańska. Swoją oryginalną formę, pochodząca jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Czasy jego największej świetności przypadają na przełom XVI i XVII w. Wówczas to Gdańsk był jednym z ważniejszych portów Europy, a Żuraw – jego największy dźwig – codziennie przeładowywał tony towarów. Właśnie ów „złoty wiek” gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej, którą w basztach budynku będzie można zobaczyć już 30 kwietnia. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć festyn, który przeniesie zwiedzających w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan.

W programie m.in:

  • Gabinet portowego cyrulika – dowiedz się jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu; zobacz XVII-wieczne narzędzia chirurgiczne i … na ochotnika poddaj się zabiegowi w wykonaniu portowego cyrulika!
  • Kram kupców i marynarzy gdańskich – sprawdź jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchaj opowieści o przygodach ludzi morza
  • Gdańska kuchnia – dowiedz się jakie smaki ceniono w XVII-wiecznym mieście, co jadano od święta i na co dzień, sprawdź czy dawni gdańszczanie znali cytrusy oraz czego ówcześni kucharze używali do przyrządzania potraw
  • Warsztat mincerza – wraz z rzemieślnikiem wybij dla siebie pamiątkową monetę z wizerunkiem Żurawia!
  • Patrol portowy – stań oko w oko z żołnierzami uzbrojonymi w muszkiety i piki! Poznaj „od podszewki” umundurowanie oraz uzbrojenie XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera i poddaj się inspekcji przed wejściem do Żurawia. Co godzinę odbędzie się salwa z broni czarnoprochowej!
  • Gry i zabawy dla najmłodszych – zapraszamy do wspólnej zabawy replikami zabawek i gier z epoki; sprawdź czym bawili się kiedyś mali gdańszczanie i w co najchętniej grywali dawni marynarze
  • Muzyka dawna na żywo

Przyjdźcie do Żurawia już 30 kwietnia i zobaczcie, jak „Historia kołem się toczy”!

Uwaga: wejście do Żurawia może wymagać dłuższego czasu oczekiwania ze względu na limit osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie.

Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem
30.04.2024., godz. 14:00–20:00
Żuraw, ul. Szeroka 67/68
80-835 Gdańsk

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Żurawiem - plakat


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.