• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Budujemy razem! Podsumowanie konsultacji społecznych nt. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Głównym celem konsultacji społecznych, które odbyły się 7 grudnia br. w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec, było zebranie opinii, uwag i sugestii dotyczących planowanej wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, biur i fundacji działających na terenie Łeby i okolic. Wydarzenie stało się platformą otwartego dialogu. Głos zabrali nie tylko specjaliści z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ale także aktywni członkowie społeczności lokalnej.

Dialog z mieszkańcami

Konsultacje społeczne miały charakter otwarty i były skierowane do mieszkańców województwa pomorskiego, powiatu lęborskiego, Gminy Miejskiej Łeba oraz wszystkich osób zainteresowanych budową nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego. Szymon Kulas, z-ca dyrektora NMM ds. zarządzania, zaprezentował kluczowe aspekty projektu, objaśniając jego cele oraz znaczenie dla społeczności. – Nie mamy wątpliwości, że budowany przez nas obiekt stanie się integralną częścią lokalnego dziedzictwa i będzie służył mieszkańcom jako miejsce odkrywania fascynujących historii związanych z morzem – mówił. Małgorzata Kowalska, kierowniczka Działu Inwestycji i Remontów, przedstawiła etapy budowy Muzeum, umożliwiając uczestnikom konsultacji dokładne zapoznanie się z konkretnymi elementami procesu realizacji projektu. – Robimy wszystko, aby prace budowlane przebiegały zgodnie z planem. Działamy zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz dbałość o  detale architektoniczne. Naszym celem jest stworzenie nie tylko funkcjonalnego, ale także estetycznego miejsca, które będzie inspirujące i przyjazne dla odwiedzających i środowiska – podkreśliła.

Uczestnicy konsultacji społecznych. Fot. Hanna Borkowska
Uczestnicy konsultacji społecznych. Fot. Hanna Borkowska
Wizja przyszłej wystawy

Dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, przedstawił koncepcję wystawy, prezentując główne zagadnienia, które zostaną podjęte. – Ekspozycja będzie fascynująca zarówno dla specjalistów, jak i szerokiego grona odbiorców mówił. Wtórował mu Patryk Klein, kierownik Dział Historii Żeglugi i Handlu Morskiego: – To będzie wystawa ukazująca fascynującą historię podwodnych badań archeologicznych i dzieje rybołówstwa na Bałtyku. Jej unikalność opiera się na starannym wyborze głównych tematów, które przybliżą te zagadnienia w sposób interaktywny i angażujący dla każdego odwiedzającego – przekonywał Patryk Klein Z kolei dr Krzysztof Kurzyk, kierownik Działu Badań Podwodnych, podzielił się swoją pasją i wiedzą na temat wystawy archeologicznej, która będzie miała na celu ukazanie fascynujących odkryć z dna Bałtyku. Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie pełnić również ważną rolę edukacyjną. – Chcemy, aby nasz oddział odwiedzały szkoły, przewodnicy z grupami, a także indywidualni entuzjaści morskiej historii. Planujemy dostosować ofertę edukacyjną do różnych grup wiekowych, tak aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie. – zapewnił Przemysław Węgrzyn, szef Działu Edukacji NMM.

Specjaliści NMM zasiadający przed publicznością. Fot. Hanna Borkowska
Specjaliści NMM zasiadający przed publicznością. Fot. Hanna Borkowska
Sukces konsultacji

W trakcie dyskusji uczestnicy wyrażali swoje pomysły dotyczące tematów, które chcieliby zobaczyć na wystawie, a także zgłaszali uwagi dotyczące formy przekazu i działań edukacyjnych. Rozmowy miały ważne znaczenie dla kształtowania projektu, ponieważ pozwolą uwzględnić różnorodne perspektywy społeczności lokalnej, co jest kluczowe dla tworzenia wartościowej i angażującej ekspozycji. Wszystkie wyrażone sugestie zostaną starannie rozpatrzone. Dla osób, które nie mogły osobiście wziąć udziału w konsultacjach przygotowano dedykowany adres mailowy: konsultacje@nmm.pl, pod który nadal można przesyłać swoje uwagi, wnioski i sugestie.


Budowa oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz z Funduszu Promocji Kultury.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego