• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Żuraw na Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw

Przedstawiciele Działów Edukacji oraz Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w dniach 23–25 listopada 2023 r. wzięli udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń branży turystycznej w Europie. Celem była promocja Żurawia na forum międzynarodowym oraz zachęcanie turystów do odwiedzania jednego z symboli Gdańska, tuż po zakończeniu jego modernizacji.

Międzynarodowa promocja

Podczas targów przedstawiciele Muzeum skupili się na ukazaniu Żurawia jako atrakcji o międzynarodowym znaczeniu. Wydarzenie było doskonałą okazją do zaprezentowania postępu prac związanych z modernizacją zabytkowego dźwigu portowego, który po gruntownym remoncie stanowić będzie nowoczesne centrum kultury i edukacji. – Przedstawialiśmy nie tylko techniczne aspekty remontu, ale również zwracaliśmy uwagę na walory historyczne i kulturowe tego niezwykłego obiektu. Wizualizacje przyszłej wystawy, prezentującej historię Żurawia i jego roli w życiu Gdańska, wzbudziły zainteresowanie zwiedzających, którzy nierzadko po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób unikalny dźwig portowy połączy wkrótce tradycję z nowoczesnością – mówi Marek Jankowski, kierownik Działu Promocji i Marketingu. Ponadto, przedstawiciele Muzeum zaprezentowali bogatą ofertę warsztatów edukacyjnych, które będą dostępne dla zainteresowanych po otwarciu Żurawia. – Będą one miały na celu nie tylko przybliżenie historii i technologii związanej z dźwigiem, ale także pozwolą zwiedzającym poczuć atmosferę minionych epok, kiedy dźwig pełnił kluczową rolę w handlu morskim, rozwoju miasta i gdańskiego portu – dodaje Monika Golenko z Działu Edukacji NMM.

Żuraw, który przyciąga uwagę

Międzynarodowe Targi TT Warsaw stanowiły doskonałą platformę do podkreślenia roli Żurawia jako atrakcji turystycznej o znaczeniu globalnym. Promowanie go na forum międzynarodowym otwiera nowe perspektywy przyciągając uwagę zarówno krajowych, jak i zagranicznych zwiedzających. Jednocześnie, udział w targach stanowił ważny krok w kierunku poszerzania relacji międzynarodowych w obszarze kultury i turystyki. Po remoncie w Żurawiu poprowadzona zostanie zupełnie nowa ścieżka zwiedzania. Pojawią się stanowiska interaktywne, hologramy, makiety oraz panoramiczne i dotykowe ekrany. Główną opowieść na nowej wystawie będzie snuł Hans Kross, XVII-wieczny gdański kupiec i armator. – Poprowadzi on widzów szlakiem niebezpiecznego świata morskiej żeglugi i ciekawych obyczajów towarzyszących ówczesnym transakcjom kupieckim. Przedstawi sposoby przechowywania i przeładunku towarów, a także techniki budowy i naprawy statków – wyjaśnia dr Robert Domżał, dyrektor NMM. Wraz z nim zwiedzić będzie można zarówno mieszczańskie wnętrza, jak i portowe tawerny, w których tętniło rozrywkowe życie miasta. – Żuraw jest zabytkiem techniki i najstarszym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie. Zrealizowane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń, poprawią komfort zwiedzania, a dzięki zastosowaniu rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną, zmniejszą obciążenie dla środowiska – uzupełnia dr Marcin Westphal, dyrektor ds. metrycznych NMM.


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]