• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wikingowie nadchodzą! Wystawa „Truso. Legenda Bałtyku” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Już 4 marca 2022 r. w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiance zostaną odkryte artefakty z czasów, gdy skandynawscy wojownicy zamieszkiwali polskie ziemie. Wystawa czasowa „Truso. Legenda Bałtyku”, ukazując bogactwo wyjątkowych znalezisk archeologicznych z IX i X w., prezentuje historię niezwykłej osady handlowej z epoki wikingów. Na ekspozycji, obok przedmiotów odkrytych na terenach dawnego Truso, po raz pierwszy zostanie publicznie pokazany niezwykle rzadki zabytek o szczególnej wartości dla badań historycznych. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Zwiedzając wystawę, nasi goście przeniosą się do tajemniczego, czasem mrocznego świata wikingów, Słowian i Prusów, którzy w IX i X w. zamieszkiwali osadę Truso, położoną nad jeziorem Drużno. Poznają ich codzienne zajęcia, dowiedzą się jak wyglądały ich domostwa, a także łodzie, które cumowały w porcie sąsiadującym z osadą. Wystawa pokaże również w co wierzyli mieszkańcy Truso i jak spędzali swój wolny czas. Ponieważ grupę ludności dominującą w Truso stanowili Skandynawowie, na nich przede wszystkim skupia się narracja wystawy. Dzięki zaprezentowanym na ekspozycji zabytkom, wikińscy mieszkańcy osady jawią się nie tylko jako groźni wojownicy, ale także jako doskonali rzemieślnicy, kupcy, ludzie otwarci na świat i kontakty z innymi kulturami. Dowodem na to, że wikingowie dzielili się swoją wiedzą, ale też chętnie korzystali z dokonań innych ludów, jest obiekt, który na wystawie zajmie miejsce centralne. Jest to mierzący 18 m długości wrak łodzi bojowej z X w., który łączy charakterystyczne cechy szkutnictwa Słowian nadbałtyckich i Skandynawów. Został on odkryty w zatopionym średniowiecznym porcie w Pucku i po trwającej wiele lat konserwacji, prowadzonej w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności.

Współistnienie i wzajemne przenikanie się kultur, do jakiego dochodziło na terenie Truso, obrazują również zabytki wydobyte podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie osady przez jej odkrywcę, dr. Marka Jagodzińskiego. Obiekty te, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, ukazują między innymi rozległość kontaktów handlowych utrzymywanych przez wikingów, obrazują kunszt ich rzemiosła, ulubione rozrywki, a także są odzwierciedleniem wierzeń, do których przenikały elementy chrześcijaństwa. Świat mitów skandynawskich zajmuje na ekspozycji ważne miejsce, ponieważ pełnił on niezwykle istotną rolę w codziennym życiu wikińskiej społeczności, kształtował jej zachowania i stanowił impuls do podejmowania określonych działań. Często decydował o ludzkim losie, o pokoju lub o wojnie.

Dopełnieniem opowieści o życiu mieszkańców Truso są cyfrowe rekonstrukcje osady oraz łodzi bojowej prezentowanej na wystawie, a także oryginalna aranżacja przestrzenna. Natomiast niepowtarzalny klimat, nawiązujący do staroskandynawskich sag, tworzy subtelna, jednocześnie podkreślająca walory zabytków, gra światła i barw. Elementem scenografii, który z pewnością zwróci uwagę naszych gości, jest wykonany specjalną techniką mural.

Wystawa powstała we współpracy z  Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu

Kuratorami wystawy są: dr Marek Franciszek Jagodziński (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu), Patryk Klein, dr Krzysztof Kurzyk, Paweł Litwinienko i dr Marcin Westphal (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Patronat medialny: TVP Gdańsk, Trojmiasto.pl i Radio Gdańsk


„Truso. Legenda Bałtyku”
04.03.2022 r. – 31.12.2023 r.
Spichlerze na Ołowiance

Truso. Legenda Bałtyku. Plakat