• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Statek-muzeum „Sołdek” gwiazdą ostatnich tygodni

Blask fleszy, znakomici goście, morze zwiedzających i artystyczna bohema – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku hucznie świętowało otwarcie nowych przestrzeni wewnątrz statku-muzeum „Sołdek”, który stał się prawdziwą gwiazdą ostatnich tygodni. Nowa wystawa stała oraz sala wystaw czasowych powstały w ramach projektu „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”.

Konferencja prasowa

7 października nowo powstała wystawa stała zorganizowana w wyremontowanych ładowniach rudowęglowca po raz pierwszy ujrzała światło dzienne. Tego dnia odbyła się konferencja prasowa dla mediów. Liczne grono dziennikarzy wysłuchało wystąpień Dyrektora NMM, dr. Roberta Domżała, Zastępcy Dyrektora NMM ds. merytorycznych, dr. Marcina Westphala, kierownika Biura Okrętowego NMM, Wojciecha Nadolskiego oraz kierownika Działu Edukacji NMM, Przemysława Węgrzyna, którzy opowiedzieli o projekcie, koncepcji ekspozycji, zeszłorocznym remoncie, a także o organizowanym festynie rodzinnym i nowej ofercie edukacyjnej. Jakub Adamczak, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące szczegółów wystawy, a Damian Pałaszewski z firmy AVLPRO o jej technicznych aspektach. – Dziękujemy za treści, które ukazały się na portalach internetowych oraz w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych. O remoncie „Sołdka” oraz nowej ekspozycji stałej usłyszeli nie tylko Gdańszczanie, ale również widzowie w całej Polsce. To zasługa mediów ogólnokrajowych, które były obecne podczas premierowego otwarcia. – mówi Małgorzata Bochenek z Działu Promocji NMM.

Uroczyste otwarcie

W piątek, 8 października nastąpiło uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej. Ceremonię rozpoczął Dyrektor NMM  oficjalnie witając znakomitych gości zgromadzonych w ładowni nr 2 „Sołdka”. Z ramienia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w uroczystości uczestniczyła Anna Maniakowska, która odczytała list Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Wśród zaproszonych gości obecni byli również m.in. dr Leszek Buller, Dyrektor Centrum Projektów Europejskich; Władysław Zawistowski, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; kontradmirał Straży Granicznej rez. Piotr Stocki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół statku-muzeum „Sołdek”; dr Fryderyk Tomala, Prezes Towarzystwa Przyjaciół NMM; kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski z Urzędu Morskiego w Gdyni; dr Katarzyna Bartnik, Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego; Igor Kovalev, Konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku; dr Paweł Gełesz i prof. dr hab. Piotr Mikołaczak, autorzy koncepcji wystawy; przedstawiciele Gdańskiej Stoczni „Remontowa”; reprezentanci zaprzyjaźnionych muzeów oraz pracownicy NMM uczestniczący w realizacji polsko-rosyjskiego projektu. Po ekspozycji oprowadził Jakub Adamczak, a po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia, goście udali się do Spichlerzy na Ołowiance na poczęstunek przy akompaniamencie muzyki.

Festyn rodzinny

– To niezwykle ważna chwila w muzealnym życiu naszego rudowęglowca. Cieszymy się, że możemy zaprosić pod jego pokład naszych najważniejszych gości, czyli zwiedzających. – mówił dr Robert Domżał podczas symbolicznego przecinania wstęgi, które inaugurowało festyn rodzinny zorganizowany w sobotę, 9 października z okazji otwarcia wystawy stałej pt. „Sołdek i jego czasy”. Na licznie przybyłych uczestników wydarzenia czekała specjalna gra statkowa z upominkami: książeczką o przygodach Myszki Rozalii, która mieszkała na „Sołdku”, słodkimi krówkami oraz sołdkowymi gadżetami: notesami, magnesami i pocztówkami. – Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy różnorodne zabawy. Chętni sprawdzili się w roli stoczniowców: przymierzyli maskę spawacza i zbudowali własny statek z klocków, lub marynarzy: wywołali „dowódcę” przez walkie-talkie oraz uruchomili rurę głosową. Fanów wirtualnej rzeczywistości zaprosiliśmy do zwiedzenia niedostępnych przestrzeni „Sołdka”, a na miłośników gier czekało statkowe domino, a także marynistyczne gry: pamięciowa i karciana. – mówi Przemysław Węgrzyn. Sięgający bezchmurnego nieba marynarze na szczudłach, muzyka i wata cukrowa umilały czas gościom czekającym, aby wejść na statek. Tego dnia zabytkowy parowiec odwiedziły aż 803 osoby!

Wernisaż wystawy poplenerowej

W piątek, 15 października ładownia nr 2 w zabytkowym statku zmieniła się w galerię malarstwa marynistycznego. Odbył się wówczas wernisaż wystawy poplenerowej „Impresje – niebieski”. – To wyjątkowa chwila. Otwieramy pierwszą ekspozycję czasową w dotychczas niedostępnej dla zwiedzających przestrzeni „Sołdka”. – mówił dr Robert Domżał witając Konsula Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Igora Kovaleva, artystów: Urszulę Nieborak, Krystynę Rudzką-Przychodę, Marię Silską, Małgorzatę Sobieską, Alicję Szkil, Piotra Tymochowicza, Magdę Wilczyńską i Mirosława Małeckiego; pracowników Muzeum oraz zgromadzonych gości. Wystawa jest efektem plenerów artystycznych przeprowadzonych w Gdańsku i Kaliningradzie. – Kompozycje artystów rosyjskich, którzy malowali w plenerze, są bardzo realistyczne, ale jednocześnie przepełnione emocjami i subtelnie przekazują nastroje autorów. Natomiast prace twórców z Polski, którzy po indywidualnych spotkaniach w Gdańsku tworzyli we własnych pracowniach, są pełne mitologicznej symboliki, filozoficznych rozważań oraz przemyśleń o przyszłości planety. – mówiła kuratorka wystawy Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji. Otwarcie zwieńczył poruszający koncert muzyki klasycznej, poczęstunek i rozmowy o sztuce przy symbolicznej lampce wina – wszak od wieków czyni tak bohema.


Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji