• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Impresje – niebieski” – wystawa czasowa na „Sołdku”

Czy szum fal może być ukojeniem i wytchnieniem dla człowieka uwikłanego w stresującą pracę i problemy pandemiczne współczesnego świata? Czy potoczna „kropla wody” przywołuje na myśl nadzieję, czy raczej kojarzy się ze łzami i ubolewaniem nad dewastacją przyrody, której dokonuje człowiek? Od 16 października 2021 r. zapraszamy do obejrzenia poplenerowej wystawy czasowej pt. „Impresje – niebieski” i poznanie na nowo zinterpretowanych marynistycznych symboli.

Dziesięciu polskich artystów, absolwentów uczelni artystycznych i członków stowarzyszeń twórczych, wzięło udział w międzynarodowym plenerze malarskim „Impresje – niebieski”, który był częścią działań organizowanych w ramach projektu „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. Uczestnicy indywidualnie zwiedzali Gdańsk oraz oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zwłaszcza statek-muzeum „Sołdek”, w celu zebrania inspiracji i szkiców plenerowych do późniejszych „rozwiązań malarskich” we własnym atelier. – Pierwotnie planowaliśmy wspólne plenery artystyczne w Polsce i Rosji, które umożliwiłyby wymianę doświadczeń oraz nawiązanie nowych, międzynarodowych kontaktów. Niestety, sytuacja pandemiczna pokrzyżowała te plany, dlatego też działania artystyczne twórców z Polski odbyły się w naszym kraju, natomiast artyści z Rosji tworzyli swoje prace w Kaliningradzie. – tłumaczy Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego.

Ekspozycja, nastrojowo ulokowana w nowo udostępnionej ładowni nr 2 słynnego rudowęglowca „Sołdek”, składa się z 20 obrazów, które wyszły spod pędzli polskich artystów oraz 25 reprodukcji prac twórców z Rosji. Pejzaże morskie i industrialne, wybrzeża i krajobrazy twórców rosyjskich są bardzo realistyczne, ale jednocześnie przepełnione emocjami i subtelnie przekazują nastroje autorów. – Głównymi bohaterami plenerów międzynarodowych były statek-muzeum „Sołdek” oraz statek „Vityaz”. – mówi Barbara Wojczuk-Krystek. Jednostki wystąpiły na obrazach „Dwa statki, jedno morze” oraz „Homeland vol. 11 (Sołdek)”. Dwa wyobrażenia, pierwsze symboliczne, ze statkami-miniaturami połączonymi wspólnym mitologicznym morzem, drugie niezwykle nowatorskie z „Sołdkiem” w przestrzeni architektonicznej, przywołującej na myśl współczesne rozwiązania wystawowe połączone z wirtualną, morską przestrzenią. Pozostałe dzieła artystów z Polski, wykonane techniką olejną lub akrylową, przedstawiają szeroko rozumianą tematykę morską. Pejzaże „Morska fala”, „Na morzu” i „Morze Bałtyckie” w realistyczny sposób oddają nastrój morza. Głównym tematem obrazu „Na plaży” jest człowiek, a spokój i pustka wokół nasuwa pytania o samotność i o potęgę morza – dominację żywiołu nad człowiekiem. Do symbolizmu i realizmu magicznego odnoszą się „Opowieści morskie” i „Opowieści morskie – kropla nadziei”, które nawiązują do problematyki ekologicznej i zanieczyszczenia mórz przez człowieka oraz rujnującej ekosystem gospodarki związanej z produkcją plastiku. „Bal u Neptuna wszystkich ślimaków świata” to jednoznaczne nawiązanie do współpracy transgranicznej Polska-Rosja, a obraz „Ukojenie” nawiązuje do abstrakcji – kierunku w sztukach plastycznych, gdzie dzieło jest pozbawione wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury.

Impresje – niebieski – plakat


„Impresje – niebieski” – wystawa czasowa
16.10.2021 – 14.11.2021
Statek-muzeum „Sołdek”


Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]