→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Remont Sołdka w ramach międzynarodowego projektu

– Przed nami realizacja dużego, międzynarodowego projektu, który prowadzony będzie we współpracy z partnerami z Kaliningradu – mówił dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr Robert Domżał na konferencji prasowej, która odbyła się 17 października 2019 roku pod pokładem statku-muzeum “Sołdek”.

 

Konferencja była inauguracją projektu “Dwa statki, wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”, w ramach której zostanie wykonany remont statku-muzeum “Sołdek”. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele głównego beneficjenta projektu – Muzeum Światowego Oceanu, przedstawiciele partnera – Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta z Kaliningradu, a także dr Fryderyk Tomala – prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, Piotr Soyka – prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

W ramach projektu “2 statki, wspólne morze” – “Sołdek” – jedna z ikon Gdańska, dostanie drugie życie, bo od 1985 roku, czyli od zaadoptowania rudowęglowca na oddział muzeum, nie odbył się na “Sołdku” tak kompleksowy i czasochłonny remont.

 

– Kto ma statki, ten ma wydatki, ale też dużo pracy – mówi Jakub Adamczak, kierownik projektu “2 statki – wspólne morze” – Planujemy, że “Sołdek” uda się na stocznię za rok czyli w październiku 2020 roku, a jego remont potrwa kilka tygodni. Statek zostanie odholowany do stoczni, gdzie wykonana zostanie wymiana fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. W ramach remontu zostaną przeprowadzone także prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie i wymieniona wykładzina.

 

Po remoncie przyjdzie czas na realizację nowej wystawy stałej na “Sołdku”, która ma być opowieścią o ludziach związanych ze statkiem i jego czasach.

 

“2 statki, wspólne morze” to projekt transgraniczny, realizowany w partnerstwie z instytucjami kultury z Kaliningradu. Muzeum Światowego Oceanu – to lider projektu, Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta to drugi z partnerów projektu – To unikalny projekt, pierwszy tego typu z dwoma statkami: polskim i rosyjskim. Nasz “Vityaz” to statek badawczo-naukowy, dziesięć lat starszy od “Sołdka”, ale równie piękny. Mam nadzieję, ze nasza współpraca przyczyni się nie tylko do kontaktów między instytucjami polskimi i rosyjskimi, ale wpłynie na intensyfikację ruchu turystycznego. – mówi Anna Belova, zastępca kierownika działu ds. naukowych z Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta


Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020


Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Projekt 2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego