• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Monitor za burtą!

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia 2019 roku, zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”. Będziemy tworzyć graffiti w klimacie naszej wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagramy w gry, a nasi kuratorzy – twórcy wystawy – odpowiedzą na każde pytanie gości.

– Wiemy, że tzw. „oprowadzania kuratorskie” przechodzą obecnie w muzeach renesans, goście na nowo odkrywają ekspozycje, chcąc spędzić więcej czasu w przestrzeni muzealnej – opowiada Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji – My chcieliśmy dać naszym gościom coś ekstra i stąd pomysł na dzień otwarty na wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”. Nie wyrzucimy za burtę żadnego monitora, ale atrakcji obiecujemy całą masę!

27 kwietnia 2019 roku wszyscy goście będą mogli wziąć udział w warsztatach z mistrzem graffiti Adrianem Leszczukiem! Streetart to prawdziwa sztuka – my ją będziemy tworzyć na nabrzeżu przy statku-muzeum „Sołdek”. Zagramy w gry planszowe i karciane, dedykowane wystawie, strategię i refleks potrenujemy podczas ćwiczeń strzeleckich, a wiedza historyczna naszych gości zostanie nagrodzona upominkami! Starszych gości serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej” – bilet tylko 2 zł! Porządku pilnować będą rekonstruktorzy w strojach Polskiej Marynarki Wojennej z lat 30. XX wieku!

Wystawa „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej” to spotkanie z ludźmi, którzy tworzyli Marynarkę Wojenną w czasach, gdy Polska nie miała jeszcze dostępu do Bałtyku. Marynarze z flotylli rzecznych walczyli z bolszewikami i Niemcami podczas II wojny światowej, strzegli granic, nie dysponując nowym sprzętem, ani bronią. Nie mieli błyszczących mundurów, ale mieli zapał i wolę walki. Wystawa czasowa w Spichlerzach na Ołowiance to bogata kolekcja oryginalnych pamiątek, zdjęć, rękopisów i dokumentów. Zbiory to lekcja historii, ale też obraz życia w tamtych czasach. Marynarze z flotylli rzecznych zawierali przyjaźnie na całe życie, spędzali miło czas w kasynach, pomagali cywilom z Pińska i urządzali regaty. Na multimedialną część wystawy składają się m.in. archiwalne filmy i stanowiska interaktywne, pozwalające przeglądać historyczne dokumenty – również te najstarsze z XVI i XVII wieku, opisujące działalność polskich korsarzy.

Monitor za burtą!