• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – najważniejszy pierwszy krok

W piątek, 1 marca 2019 roku odbyła się prezentacja Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, zorganizowana dla mieszkańców miasta. Prezentacja miała miejsce w sali Rybackiego Centrum Kultury i Formacji „Boleniec”. Sala była wypełniona po brzegi, co tylko potwierdza zainteresowanie mieszkańców Łeby nowa inwestycją.

„Magiczne, ogromne, inne niż wszystkie” – mieszkańcy Łeby wystawili projektowi nowego muzeum pochlebne recenzje. Wizualizacje bryły i wnętrz obiektu zaprezentowali architekci z plus3architekcji – warszawskiej pracowni, która wygrała konkurs na nowy oddział NMM. „Chcieliśmy Państwa zaprosić na spacer, chcemy, żebyście poczuli tą przestrzeń i skalę”, tłumaczyła przed projekcją filmu o nowym muzeum Katarzyna Głażewska z plus3architekci.

Piątkowe spotkanie w Łebie podzielone było na dwie części: przed południem 300 uczniów z łebskiej szkoły poznało nie tylko nowy budynek, ale też charakter pracy w Narodowym Muzeum Morskim. Nie co dzień można zapoznać się z tajnikami pracy działu digitalizacji, spróbować zeskanować eksponat, zobaczyć, jak wygląda komunikacja pod wodą, sterować modelem holownika i wirtualnie zanurzyć się w morską toń. – Spotkanie z młodymi ludźmi było dla nas bardzo ważne – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji NMM – To przecież też z myślą o nich budujemy nowy obiekt. I to właśnie na podpowiedzi młodych ludzi – jakie rozwiązania zastosować np. w kwestiach multimediów, na co zwrócić uwagę od strony projektowania działań edukacyjnych, bardzo liczyliśmy.

Zastępca dyrektora ds. administracyjnych, Szymon Kulas, dziękując mieszkańcom za liczne przybycie na spotkanie, podkreślił, jak ważna jest ich rola. – Chcemy aby motywem przewodnim tego projektu było hasło: „Budujemy dla Was”. Na każdym etapie realizacji budowy będziemy potrzebować Państwa zaufania, wsparcia, rad i stąd pomysł dzisiejszego spotkania, na którym chcieliśmy się przedstawić Łebie – podkreślał dyrektor Szymon Kulas, witając mieszkańców Łeby. Dyrektor podziękował też gospodarzom miejsca – senatorowi Kazimierzowi Kleinie oraz burmistrzowi Łeby, Andrzejowi Strzechmińskiemu.

– Pierwsza decyzja dotycząca ustanowienia muzeum w Łebie zapadła jeszcze w 1945 roku, lecz od tamtego czasu nie udało się tego pomysłu zrealizować. Przez te wszystkie lata różne budynki w naszym mieście pojawiały się w planach zagospodarowania jako przeznaczone do przekazania na cele muzealne. Paradoksalnie – patrząc dziś na wizualizację przyszłego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego – cieszymy się, iż tamte wieloletnie starania nie przyniosły skutku, ponieważ nie moglibyśmy dziś realizować tak wspaniałego projektu. – zaznaczył na prezentacji nowego muzeum senator Kazimierz Kleina.

Burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński podziękował wszystkim zaangażowanym w inicjatywę budowy nowego muzeum. – Wymagało to wielkiej pracy i ogromnego uporu bardzo wielu ludzi. Jesteśmy pewni, że nowe piękne muzeum będzie ważnym czynnikiem rozwoju ekonomicznego miasta: wpłynie nie tylko na podniesienie atrakcyjności miasta dla turystów, potencjalnych inwestorów, będzie tworzyć tez rynek pracy, ale przede wszystkim będzie budować charakter naszego pięknego miasta.

Fot.: NMM i Urząd Miasta w Łebie