• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Program dla Rodzin na rok 2017/2018

Zapraszamy na nowy cykl zajęć rodzinnych – pierwsze spotkanie już 10 września, w Żurawiu. W tym roku będziemy razem rozwiązywać dziwne dylematy historii – czekają nas zabawy typu „Co by było, gdyby?”

I tak na przykład, w dawnym gdańskim dźwigu portowym zastanowimy się: co by było, gdybyśmy musieli załadować statek wyruszający w półroczny rejs z kilkudziesięcioosobową załogą? Albo – gdybyśmy musieli w Żurawiu zamieszkać wraz z liczną rodziną, bez kuchni, zmywarki, a nawet… łazienki!

Podczas kolejnych zajęć odkryjemy pochodzenie dziwnych zwyczajów i przesądów marynarskich, poznamy najciekawsze zabytki „opowiadające” niesamowite historie o bitwach i katastrofach. Jaką opcję wybralibyśmy, gdybyśmy musieli sami podjąć decyzję o ataku lub odwrocie podczas bitwy morskiej? A gdyby nasza tratwa uległa awarii podczas spławu po Wiśle? Na koniec czeka nas odwieczny dylemat poszukiwaczy morskich przygód – co zrobić jeśli na nasz statek napadną piraci?

Ceny: 80 zł za karnet na 5 spotkań, bilet jednorazowy – 20 PLN (do 5 osób)
UWAGA: Bilety na zajęcia w Gdańsku – do kupienia w kasie Ośrodka Kultury Morskiej lub Spichlerzy na Ołowiance, bilety na zajęcia poza Gdańskiem – do zakupienia w kasach oddziałów, gdzie odbywa się Program dla Rodzin.
Karnety: wyłącznie w kasie Ośrodka Kultury Morskiej lub Spichlerzy na Ołowiance
Czas trwania: godz. 11:00 – 13:00
Wiek uczestników: dzieci w wieku 7-13 lat + opiekunowie


Harmonogram:

Brama, dźwig czy… suszarnia bielizny?
10 września 2017
Żuraw
Podczas spotkania będziemy mieli okazję poznać bogate dzieje słynnego Żurawia. Dowiemy się, co znajdowało się w miejscu dźwigu przed jego zbudowaniem i jak zmieniał się jego wygląd i funkcjonowanie w latach świetności Gdańska i w niekorzystnym dla miasta czasie. Przy okazji poznamy szereg barwnych postaci zamieszkujących dawny Gdańsk, dowiadując się, jak mogło wyglądać codzienne życie pracownika portowego, rzemieślnika, kupca i co w mieście zwracało szczególną uwagę przyjezdnych.

Pająk i albatros, czyli przesądy i wierzenia z różnych stron świata
3 grudnia 2017
Ośrodek Kultury Morskiej
Na wystawie pełnej egzotyki przekonamy się, że, pomimo odległości między krajami, niektóre marynarskie przesądy i wierzenia są do siebie bardzo podobne. Poznamy zwierzęta, przedmioty i miejsca przynoszące pech lub szczęście. Dowiemy się, jakie zjawiska i potwory zamieszkiwały zakamarki wyobraźni marynarzy żyjących przed wiekami.

Z muzealnej szkatułki
11 marca 2018
Spichlerze
Spichlerze kryją w swym wnętrzu wiele zabytków. Naszym zadaniem będzie odnaleźć różne przedmioty jak klejnoty z tytułowej szkatułki: naczynia, monety, obrazy, wyposażenie łodzi i statków. Drogę do nich pokażą nam tajemnicze znaki i zagadki. Podczas naszej wędrówki przez Spichlerze dowiemy się między innymi, kiedy płacono „blaszką”, czy Gdańskowi groziła powódź, jaki towar w XVIII wieku spełniał rolę folii bąbelkowej.

Woda – żywioł tajemniczy?
29 kwietnia 2018
Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków
Podczas zajęć dowiemy się, jakie znaczenie dla ludzi miała Wisła w dawnych czasach i w jaki sposób współczesna nauka ukazała nam właściwości wody. W Muzeum Wisły poznamy dawne sposoby na okiełzanie żywiołu wodnego przez żeglarzy, flisaków i XVII – wiecznych inżynierów. Następnie w Centrum Konserwacji Wraków Statków przeprowadzimy szereg doświadczeń związanych z wodą.

Co by było, gdyby…
24 czerwca 2018
Statek-muzeum „Dar Pomorza”
…na „Dar Pomorza” napadli piraci? Dzielna załoga Białej Fregaty musi stawić czoła bandzie piratów chcących ukraść schowany w czeluściach statku skarb. Marynarze wykazali się nie tylko siłą, ale przede wszystkim sprytem i czujnością! Jako piraci będziemy musieli unikać pułapek zastawionych przez załogę „Daru Pomorza” i omijać mylne tropy prowadzące do ukrytego skarbu.