• Ośrodek Kultury Morskiej w dniu 29.04.2024. będzie otwarty w godzinach 11:00 – 15:00, następnie w dniu 30.04.2024. w godzinach 11:00 – 20:00, w związku z uroczystym otwarciem Żurawia
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich dniach 23-24.04.2024 r. będzie zamknięte dla zwiedzających.
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Toruńska inauguracja Roku Rzeki Wisły 2017

19 października 2016 roku, w 550. rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego, odbyła się ogólnopolska inauguracja Roku Rzeki Wisły 2017.

Inaugurację rozpoczęła konferencja naukowa „Wisła – wczoraj, dziś i jutro”, zorganizowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wśród prezentowanych referatów dominowały kwestie historyczne, dotyczące potencjału Wisły na przestrzeni wieków, rozwoju miast nadwiślańskich oraz historii Wisły w dziejach Torunia. Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprezentował ponadto plany rządu związane z modernizacją polskich dróg wodnych i rozwoju żeglugi.

Po konferencji w toruńskim Dworze Artusa rozpoczęła się sesja inauguracyjna, z udziałem władz samorządowych, miejskich, członków organizacji społecznych i turystycznych, naukowców i muzealników, a także flisaków – z Polski i z Francji. Flisacy – jak przystało na tę grupę – przypłynęli do Torunia na swoich łodziach wzorowanych na tradycyjnych łodziach wiślanych. Marcin Karasiński z Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej zaprezentował wszystkie ważniejsze programy i projekty realizowane w ramach RRW2017 – między innymi koordynowany przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku projekt „Muzea Szlaku Wisły”.

Po południu uroczystości przeniosły się nad Wisłę, gdzie rozpoczęła się efektowna inscenizacja przedstawiająca bitwę na Wiśle, zaprzysiężenie II pokoju toruńskiego oraz symboliczne otwarcie wolnego flisu. Ukoronowaniem dnia było otwarcie w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu wystawy czasowej zatytułowanej „550. rocznica zawarcia II pokoju toruńskiego”, na której (prawdopodobnie po raz pierwszy w historii) pokazano oryginał II pokoju toruńskiego wypożyczony z Archiwum Głównego Akt Dawnych.