• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kolorowe soboty. Warsztaty plastyczne (OKM, statek-muzeum „Dar Pomorza”)

Zajęcia mają formę warsztatów plastycznych połączonych ze zwiedzaniem ekspozycji w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Pierwsza część zajęć odbywać się będzie na wystawach: „Ludzie – Statki – Porty”, „Łodzie ludów świata” oraz „Statki. Nasza pasja”. Następnie dzieci przejdą do warsztatów plastycznych, gdzie będą kontynuowały swoją magiczną podróż po krainie sztuki.

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat, odbywające się raz w miesiącu w wyznaczoną sobotę w Ośrodku Kultury Morskiej. Jedno spotkanie odbędzie się na pokładzie „Daru Pomorza”. Karnet całoroczny: 50 zł.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: b.krystek@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć.

15.10.2016
Przez okno batyskafu
Zajęcia rozpoczynają się wspólną pracą nad batyskafem z tektury, którym wyruszymy w podwodną podróż. Na wystawie „Ludzie -Statki – Porty” poszukamy „żółtej łodzi podwodnej”. Następnie każdy uczestnik indywidualnie wykona przestrzenny obrazek z okrętem podwodnym w technice akwareli z papierowych talerzyków.

26.11.2016
Baśniowa opowieść o Sindbadzie Żeglarzu
Na zajęciach poszukamy statku stworzonego przez szkutników arabskich, tzw. „dhow” na wystawie „Łodzie ludów świata”. Po wysłuchaniu opowieści o Sindbadzie Żeglarzu wykonamy trójwymiarowe wyobrażenia postaci ze świata morskich przygód z gliny samoutwardzalnej.

10.12.2016
Niezwykła wyprawa do morskich głębin podróżnika akwarysty
Zajęcia rozpoczynamy od stworzenia trójwymiarowego akwarium z rybkami z tekturowych pudełek. Później na wystawie „Łodzie – statki – porty” poszukamy przeróżnych morskich zwierząt. Dowiemy się, na jakich głębokościach żyją.

14.01.2017
Bitwy morskie – wyprawa w przeszłość. Tworzymy wielkoformatową grę planszową
W warsztatach plastycznych wspólnie zaprojektujemy grę planszową i pionki wyobrażające średniowieczne statki. Następnie rozpoczniemy wspólną zabawę, „przepływając” Motławą i Martwą Wisłą do Morza Bałtyckiego.

18.02.2017
Magiczny Pałac Neptuna. W krainie wyobraźni
Wyobrazimy sobie pałac boga mórz pełen bogactw i bujnej wodnej roślinności. A później zamienimy to wyobrażenie w dzieło sztuki. Będzie to akrylowa opowieść o malarstwie i eksperymenty z kolorami i fakturami.

18.03.2017
Czy łódź żyje? Wyprawa do Bangladeszu
Naszą podróż rozpoczniemy na wystawie „Łodzie ludów świata”. W wielu tradycyjnych społecznościach łodzie zyskują podczas specjalnych obrzędów „duszę” i własne imię. W czasie zajęć zaprojektujemy i wykonamy pocztówkę z łodzią w technice kolorowej wycinanki.

22.04.2017
Statki – nasza pasja
Odwiedzimy wystawę czasową poświęconą statkom i stoczniom, na której „przebierzemy się” w strój stoczniowca. Spróbujemy prawidłowo załadować prom, aby uniknąć niebezpiecznego przechyłu. Obejrzymy modele różnych statków, a do wnętrza jednego z nich zajrzymy dzięki tajemniczej lunecie. Następnie stworzymy własne lunety z tektury falistej.

13.05.2017
Walizka pełna kultury. Pamiątka z podróży do muzeum
Od wieków żeglarze i marynarze przewożą w swoich bagażach „okruchy” kultury, których odmienność zrobiła na nich wrażenie podczas dalekich rejsów. Na wystawie „Łodzie ludów świata” wysłuchamy opowieści o zwyczajach ludu Makonde i poznamy słowo ujamaa. Wykonamy maski techniką wyklejania z plasteliny na tekturze.

10.06.2017
I Ty możesz zostać kadetem Szkoły Morskiej
Wyruszymy na plener malarski do Gdyni. Na nabrzeżu przy „Darze Pomorza” namalujemy morskie pejzaże, wykorzystując impresjonistyczne techniki malarskie. Pobawimy się wspólnie w kadetów na szkolnym żaglowcu, bo za horyzontem już widać wakacje…

Kolorowe soboty