• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Port gdański dawniej i dziś

6 marca 2016 roku zapraszamy wszystkie rodziny do Żurawia. Będziemy wędrować po XVII-wiecznym porcie, zobaczymy jak wyglądało wówczas życie w mieście i dlaczego mieszkańcy portu bywali na bakier z higieną.

Życie w Gdańsku zwykle koncentrowało się wzdłuż nabrzeży portowych. Tragarze, dokerzy, szyprowie, żaglomistrze oraz powroźnicy dyktowali rytm portowego miasta. Na Motławę wpływały żaglowce przywożące śledzie, przyprawy i holenderskie sukno, a z wiślanych statków rozładowywano tony zboża i chowano je do nieistniejących dzisiaj spichlerzy. Nad portem czuwał Żuraw – najstarszy i największy dźwig portowy w Europie, brama miejska i element średniowiecznych fortyfikacji.

Podczas najbliższego Programu dla Rodzin powędrujemy wraz z naszymi edukatorami do XVII-wiecznego Gdańska. – To będzie prawdziwa wycieczka w przeszłość – zachęca Kamila Jezierewska z Działu Edukacji – Zobaczymy, jak wyglądało i funkcjonowało miasto za czasów hanzeatyckich, jak działał port i jak prezentowali się mieszkańcy portowego miasta.

Podczas spotkania dowiemy się też, jak wyglądała praca Żurawia i praca w Żurawiu, jak działały koła deptakowe i ile był w stanie podnieść dźwig. – Przez lata Żuraw zmieniał swoją postać: spłonął podczas II wojny światowej, a z części ceglanej została połowa – mówi Kamila Jezierewska – Jednak zawsze stanowił centrum miasta i jego najpiękniejszą wizytówkę.


Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat, 6 marca 2016 roku, w niedzielę na godz. 11:00 do Żurawia nad Motławą.
Zgłoszenia przyjmuje Kamila Jezierewska k.jezierewska@nmm.pl z Działu Edukacji do 4 marca 2016 roku.
Bilet rodzinny do 5 osób – 20 PLN.