• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Sołdek przybija do Japonii

Chociaż trwa remont nabrzeża i statek-muzeum „Sołdek” jest zamknięty dla turystów, na jeden dzień nasz parowiec został planem zdjęciowym polsko-japońskiej produkcji filmowej.

Film „Persona non grata” (tytuł roboczy) to historia życia Chiune Sugihary, zwanego często „japońskim Schindlerem”. Sugihara był japońskim konsulem na Litwie, który podczas II wojny światowej uratował ponad 10 tys. Żydów, przyznając im wizy tranzytowe. W rolę Sugihary wciela się japoński gwiazdor Toshiaki Karasawa, a partnerują mu polscy aktorzy – m.in. Borys Szyc, Cezary Łukaszewicz, Michał Żurawski i Lilia Czyżewska. Film ma wejść na ekrany kin w przyszłym roku.

Przygotowania do jednego dnia zdjęciowego trwały kilka miesięcy. W dniu zdjęciowym w Muzeum pojawiło się ponad stu pięćdziesięciu statystów, grających litewskich uchodźców oraz pięćdziesięcioosobowa ekipa filmowa. Na „Sołdku” – który „zagrał” statek handlowy z epoki – nagrywana była scena przybycia emigrantów do wybrzeży Japonii.

Na nabrzeżu ustawione zostały dziesiątki drewnianych skrzyń, skórzanych walizek i żelaznych beczek. Nad rufą naszego parowca zawisły dwie bandery – cesarstwa Japonii i japońskiej floty handlowej.

Ekipa filmowa była pod wrażeniem pracy załogi statku-muzeum „Sołdek”, a reżyser filmu, Celine Gluck dziękował kapitanowi „Sołdka”, panu Józefowi Biernatowi za ułatwienie prac oraz sprawnej i szybkiej „podróży” do Japonii.