• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Lato w Muzeum

Liczenie kół sterowych i marsz na orientację na „Sołdku”, poszukiwania śladów okrętu „General Carleton” oraz szkoła flisacka dla szczurów lądowych. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza na wakacje w muzeum i obiecuje doskonałą zabawę.

Instytucje muzealne na całym świecie za punkt honoru przyjmują stworzenie jak najbardziej interesującej i oryginalnej oferty wakacyjnej dla najmłodszych gości. Londyńskie Muzeum Nauki organizuje „lato w trójwymiarze”, a Kanadyjczycy z Muzeum Historycznego w Ottawie uczą dzieci, jak zorganizować wystawę i jak opisywać eksponaty.

Mali zwiedzający to wymagająca grupa odbiorców, a walka o ich uwagę – zwłaszcza w wakacje – nie jest łatwym zadaniem. Dlatego tego roku, Narodowe Muzeum Morskie, przygotowując letnią ofertę edukacyjną, postawiło na sprawdzone, lubiane przez najmłodszych obiekty i szeroki wachlarz propozycji zajęć.

– W czasie zajęć w Spichlerzach na Ołowiance sprawdzimy, jak dawni marynarze określali kurs i prędkość statku. Okaże się też czy każdy mógł zostać flisakiem, czy potrzebne były do tego specjalne umiejętności – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji NMM – Na „Sołdku” będzie można m.in. zagrać w grę muzealną i dowiedzieć się, dlaczego chodząc po ładowniach, nie sypią się na nas tony węgla.

Statek-muzeum „Sołdek” to też świetne miejsce na wakacyjny marsz na orientację. Ci, którzy mają żyłkę odkrywcy, będą się świetnie bawić podczas nauki czytania planów oraz odnajdywania i rozpoznawania ukrytych na rudowęglowcu znaków.

Podczas zajęć w Spichlerzach na Ołowiance przeniesiemy się do XVIII wieku, aby poszukać w Muzeum śladów okrętu „General Carleton” i związanych z nim zagadek. Mali odkrywcy dowiedzą się do czego mógł służyć zwykły sznurek, skąd tyle klamer do butów na wraku i jak się posługiwać tablicami kursowymi.

Dla tych, którzy latem zatęsknią za nauką: swoje podwoje otwiera szkoła flisacka, która szczury lądowe zmienia w morskie wilki. W „planie zajęć” m.in. poznawanie typów statków, które pływały do Gdańska, ćwiczenia w odróżnianiu „coli”, od „drygawki”, a także układanie flisackiego kodeksu postępowania. Każdy kursant flisackiej szkoły letniej przejdzie też frycowanie, bez którego nie może obejść się spławnik – nowicjusz.

Rezerwacje wyłącznie on-line przez stronę internetową Muzeum www.nmm.pl. Informacje szczegółowe pod numerem telefonu: +58 329 87 33, adres mailowy edukacja@nmm.pl.

Oferta wakacyjna tylko dla grup zorganizowanych.

W prawo czy w lewo – zorientuj się
statek-muzeum „Sołdek”
1-4.07.2014, godz. 10:30-12:00
18-22.08.2014, godz. 10:30-12:00

Zapraszamy na grę muzealną na statku-muzeum „Sołdek”. Ile na „Sołdku” jest kół sterowych? Czy kambuz „Sołdka” jest wykuty w metalu? Dlaczego możemy chodzić po ładowniach i nie sypią się na nas tony węgla? Odpowiedzi na te i inne pytania możesz uzyskać, biorąc udział w zajęciach wakacyjnych w Narodowym Muzeum Morskim. Wejdź na pokład słynnego rudowęglowca i daj się ponieść przygodzie!

Rezerwacja on-line

W prawo czy w lewo – zorientuj się
 

Panie kapitanie, którędy na mostek
statek-muzeum „Sołdek”
28.07–1.08.2014, godz. 10:30-12:00
4.08–8.08.2014, godz. 10:30-12:00

Zapraszamy na wakacyjny marsz na orientację po statku – muzeum „Sołdek”. Jeżeli lubisz odkrywać nieznane zakamarki i poczuć odrobinę sportowej rywalizacji – odwiedź koniecznie w czasie wakacji pierwszy statek zbudowany po II wojnie światowej w Polsce. Podczas zajęć nauczymy się czytania planów, odnajdywania i rozpoznawania ukrytych znaków oraz pracy w zespole. Dołącz do nas, a przekonasz się, że wnętrza „Sołdka” kryją jeszcze bardzo wiele tajemnic!

Rezerwacja on-line

Panie kapitanie, którędy na mostek
 

Tajemnica „Carletona”
Spichlerze na Ołowiance
7-11.07.2014, godz. 10:30-12:00
14-18.07.2014, godz. 10:30-12:00

Gra muzealna, której celem będzie rozwiązanie zagadki angielskiego statku z XVIII wieku. Wykorzystując dawne i współczesne techniki nawigacyjne poszukamy śladów okrętu „General Carleton”. Dowiemy się, do czego mógł służyć zwykły sznurek, skąd tyle klamer do butów na wraku i jak się posługiwać tablicami kursowymi.

Rezerwacja on-line

Tajemnica Carletona
 

Jak flisak do Gdańska płynął?
Spichlerze na Ołowiance
21-25.07.2014, godz. 10:30-12:00
11-15.08.2014, godz. 10:30-12:00

Uczestnicy zajęć przejdą szkołę flisacką, aby ze szczurów lądowych przemienić się w prawdziwą flisacką brać. Poznają typy statków, które pływały do Gdańska. Dowiedzą się, co to jest „głowa”, „col” i „drygawka” i stworzą flisacki kodeks postępowania. Zwieńczeniem zajęć będzie frycowanie, które musi przejść u kresu podróży każdy nowy spławnik.

Rezerwacja on-line