Lato w Muzeum
Liczenie kół sterowych i marsz na orientację na „Sołdku”, poszukiwania śladów okrętu „General Carleton” oraz szkoła flisacka dla szczurów lądowych. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza na wakacje w muzeum i obiecuje doskonałą zabawę.
Instytucje muzealne na całym świecie za punkt honoru przyjmują stworzenie jak najbardziej interesującej i oryginalnej oferty wakacyjnej dla najmłodszych gości. Londyńskie Muzeum Nauki organizuje „lato w trójwymiarze”, a Kanadyjczycy z Muzeum Historycznego w Ottawie uczą dzieci, jak zorganizować wystawę i jak opisywać eksponaty.
Mali zwiedzający to wymagająca grupa odbiorców, a walka o ich uwagę – zwłaszcza w wakacje – nie jest łatwym zadaniem. Dlatego tego roku, Narodowe Muzeum Morskie, przygotowując letnią ofertę edukacyjną, postawiło na sprawdzone, lubiane przez najmłodszych obiekty i szeroki wachlarz propozycji zajęć.
– W czasie zajęć w Spichlerzach na Ołowiance sprawdzimy, jak dawni marynarze określali kurs i prędkość statku. Okaże się też czy każdy mógł zostać flisakiem, czy potrzebne były do tego specjalne umiejętności – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji NMM – Na „Sołdku” będzie można m.in. zagrać w grę muzealną i dowiedzieć się, dlaczego chodząc po ładowniach, nie sypią się na nas tony węgla.
Statek-muzeum „Sołdek” to też świetne miejsce na wakacyjny marsz na orientację. Ci, którzy mają żyłkę odkrywcy, będą się świetnie bawić podczas nauki czytania planów oraz odnajdywania i rozpoznawania ukrytych na rudowęglowcu znaków.
Podczas zajęć w Spichlerzach na Ołowiance przeniesiemy się do XVIII wieku, aby poszukać w Muzeum śladów okrętu „General Carleton” i związanych z nim zagadek. Mali odkrywcy dowiedzą się do czego mógł służyć zwykły sznurek, skąd tyle klamer do butów na wraku i jak się posługiwać tablicami kursowymi.
Dla tych, którzy latem zatęsknią za nauką: swoje podwoje otwiera szkoła flisacka, która szczury lądowe zmienia w morskie wilki. W „planie zajęć” m.in. poznawanie typów statków, które pływały do Gdańska, ćwiczenia w odróżnianiu „coli”, od „drygawki”, a także układanie flisackiego kodeksu postępowania. Każdy kursant flisackiej szkoły letniej przejdzie też frycowanie, bez którego nie może obejść się spławnik – nowicjusz.
Rezerwacje wyłącznie on-line przez stronę internetową Muzeum www.nmm.pl. Informacje szczegółowe pod numerem telefonu: +58 329 87 33, adres mailowy edukacja@nmm.pl.
Oferta wakacyjna tylko dla grup zorganizowanych.
W prawo czy w lewo – zorientuj się Zapraszamy na grę muzealną na statku-muzeum „Sołdek”. Ile na „Sołdku” jest kół sterowych? Czy kambuz „Sołdka” jest wykuty w metalu? Dlaczego możemy chodzić po ładowniach i nie sypią się na nas tony węgla? Odpowiedzi na te i inne pytania możesz uzyskać, biorąc udział w zajęciach wakacyjnych w Narodowym Muzeum Morskim. Wejdź na pokład słynnego rudowęglowca i daj się ponieść przygodzie! |
|
Panie kapitanie, którędy na mostek Zapraszamy na wakacyjny marsz na orientację po statku – muzeum „Sołdek”. Jeżeli lubisz odkrywać nieznane zakamarki i poczuć odrobinę sportowej rywalizacji – odwiedź koniecznie w czasie wakacji pierwszy statek zbudowany po II wojnie światowej w Polsce. Podczas zajęć nauczymy się czytania planów, odnajdywania i rozpoznawania ukrytych znaków oraz pracy w zespole. Dołącz do nas, a przekonasz się, że wnętrza „Sołdka” kryją jeszcze bardzo wiele tajemnic! |
|
Tajemnica „Carletona” Gra muzealna, której celem będzie rozwiązanie zagadki angielskiego statku z XVIII wieku. Wykorzystując dawne i współczesne techniki nawigacyjne poszukamy śladów okrętu „General Carleton”. Dowiemy się, do czego mógł służyć zwykły sznurek, skąd tyle klamer do butów na wraku i jak się posługiwać tablicami kursowymi. |
|
Jak flisak do Gdańska płynął? Uczestnicy zajęć przejdą szkołę flisacką, aby ze szczurów lądowych przemienić się w prawdziwą flisacką brać. Poznają typy statków, które pływały do Gdańska. Dowiedzą się, co to jest „głowa”, „col” i „drygawka” i stworzą flisacki kodeks postępowania. Zwieńczeniem zajęć będzie frycowanie, które musi przejść u kresu podróży każdy nowy spławnik. |