• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

XII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego

Co dwa lata, na przełomie maja i czerwca, odbywają się spotkania muzealników i znawców tematyki ochrony nadwodnego i wodnego dziedzictwa kulturowego. Celem tych konferencji jest intensyfikacja współpracy pomiędzy muzeami i instytucjami naukowymi, przedstawienie planów rozwoju tych placówek oraz prezentacja osiągnięć prowadzonych badań naukowych, w tym prac konserwatorskich.

XII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, zorganizowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, odbyła się 29 i 30 maja 2014 roku. Patronat nad konferencją objął Minister Dziedzictwa i Kultury Narodowej, Bogdan Zdrojewski. Na konferencji ponad 80 uczestników reprezentowało placówki muzealne i naukowe z różnych regionów Polski: w tym ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu, Jeleniej Góry, Tomaszowa Mazowieckiego i Jaworza.

Konferencję poprzedziło spotkanie robocze, które zainaugurowało działalność europejskiej sieci muzeów rzecznych. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci takich instytucji z Francji, Niemiec i Serbii.

Sesję referatową pierwszego dnia konferencji otworzył referat Stanisława Firszta z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, dotyczący tematyki kanałów na Bobrze. O kanałach (Pilica-Warta w projektach J.F. Naxa i W. Surowieckiego) mówił też w swoim wystąpieniu Andrzej Kobalczyk ze Skansenu rzeki Pilicy.

Z zainteresowaniem przyjęto referaty dr Roberta Domżała o nowoczesnych technikach dokumentacji zabytkowych łodzi i statków. O pływającej stacji badawczej – nowej inicjatywie szczecińskich etnologów opowiedział dr Piotr Maliński. Po referacie Jakuba Adamczaka i Przemysława Węgrzyna, uczestnicy konferencji mieli okazję poznać tradycyjne techniki szkutnicze i powroźnicze w praktyce, czyli spróbować samodzielnie skręcić linę. Podczas popołudniowej sesji referatowej naukowcy z Zakładu Archeologii Podwodnej Instytuty Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawili referat dotyczący zagrożeń i ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego na Pojezierzu Iławskim.

Archeolodzy z NMM przedstawili nowe techniki dokumentacji podwodnej, na podstawie statków rzecznych zalegających w Martwej Wiśle oraz w Zatoce Gdańskiej.

Drugi dzień konferencji upłynął pod znakiem wycieczek. Przed południem uczestnicy konferencji pojechali do Tczewa, z wizytą do oddziału NMM – Muzeum Wisły, a później do Gdyni – do Muzeum Marynarki Wojennej. Uczestnicy konferencji zwiedzili gdyńskie Muzeum, a naukowcy, biorący udział w spotkaniu roboczym, inaugurującym działalność europejskiej sieci muzeów rzecznych, zwiedzili również statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz okręt-muzeum „Błyskawica”.

VI sesja referatowa drugiego dnia konferencji, rozpoczęła się w Muzeum Marynarki Wojennej od wystąpienia dr Tomasza Budzana z Muzeum Narodowego w Szczecinie, ciekawym wykładem o historii hiperboli w nawigacji. Doktor Marcin Szerle z Muzeum Emigracji zwrócił uwagę na problematykę morską w kontekście wystawy stałej w nowopowstającej gdyńskiej placówce. Uczestnicy konferencji z wielkim zaciekawieniem wysłuchali referatów przedstawicieli muzeów szkolnych – w tym dr Marka Guzika i Barbary Szermańskiej o Muzeum flory i fauny morskiej i śródlądowej, które powstaje przy Gimnazjum nr 1 w Jaworzu. Konferencję zakończyło wystąpienie dr Moniki Jankiewicz – Brzostowskiej, o tym jak w dzisiejszych czasach muzea radzą sobie z kryzysem, planując zakupy dzieł sztuki.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]