• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Polski szlak wikingów

Z przyjemnością informujemy o nietypowych gościach, którzy zawitają 6 maja na nabrzeże przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Będzie to łódź „Welet” – replika łodzi słowiańskiej z XII wieku, odkrytej w Gdańsku-Oruni w 1932 roku.

Replika będzie cumować przy nabrzeży Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku od soboty 6 maja do poniedziałku 8 maja, godziny 10.00, kiedy to wypłynie w dwumiesięczny rejs szlakiem Wikingów i Słowian od Bałtyku do Morza Czarnego. Celem wyprawy jest przetarcie historycznego szlaku rzecznego, którego, od co najmniej 700 lat nikt nie próbował przebyć. Wybrany szlak jest trasą wędrówki Gotów w III wieku, trasą Wikingów i kupców słowiańskich z okresu średniowiecza, a także szlakiem oręża polskiego z czasów „Ogniem i mieczem”. Częściowo pokrywa się ze słynnym lądowo – wodnym szlakiem bursztynowym.

Kształt i długość oryginału łodzi zostały zachowane, zwiększono natomiast szerokość i wysokość. Boczny ster odpowiada średniowiecznemu pierwowzorowi. Poruszana jest za pomocą 5-ciu par wioseł, lub prostokątnego żagla o powierzchni 26m². Przyczepny silnik pomaga w razie konieczności pokonać silny prąd lub niepogodę.

 

PROGRAM
Rozpoczęcia ekspedycji „Polski szlak wikingów”
Wyprawa łodzi „Welet” Wisłą i Dniestrem z Bałtyku na Morze Czarne
Pod patronatem naukowym Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku
 

 

Organizatorzy inauguracji wyprawy:

  • Bałtyckie Bractwo Żeglarzy
  • Centralne Muzeum Morskie
  •  

Patronat medialny: Miesięcznik „Poznaj Świat”
 

6 maja 2006r. godz. 16.00
Wejście „Weleta” na Motławę, zacumowanie przy nabrzeżu Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Powitanie załogi.
6 maja 2006r. godz. 20.00
Gdański Wieczór Morski – spotkanie z podróżnikiem Henrykiem Wolskim kapitanem ekspedycji i załogą „Weleta”. Klub Morza „Zejman”.
7 maja 2006r. godz. 16.00
Konferencja prasowa. Spotkanie przedstawicieli miasta, dyplomacji, bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i Centralnego Muzeum Morskiego. Klub Morza „Zejman”.
8 maja 2006r. godz. 9.30
Pożegnanie ekspedycji spod Żurawia. Inscenizacja historyczna załadunku łodzi.