→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Polski szlak wikingów

Z przyjemnością informujemy o nietypowych gościach, którzy zawitają 6 maja na nabrzeże przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Będzie to łódź “Welet” – replika łodzi słowiańskiej z XII wieku, odkrytej w Gdańsku-Oruni w 1932 roku.

Replika będzie cumować przy nabrzeży Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku od soboty 6 maja do poniedziałku 8 maja, godziny 10.00, kiedy to wypłynie w dwumiesięczny rejs szlakiem Wikingów i Słowian od Bałtyku do Morza Czarnego. Celem wyprawy jest przetarcie historycznego szlaku rzecznego, którego, od co najmniej 700 lat nikt nie próbował przebyć. Wybrany szlak jest trasą wędrówki Gotów w III wieku, trasą Wikingów i kupców słowiańskich z okresu średniowiecza, a także szlakiem oręża polskiego z czasów “Ogniem i mieczem”. Częściowo pokrywa się ze słynnym lądowo – wodnym szlakiem bursztynowym.

Kształt i długość oryginału łodzi zostały zachowane, zwiększono natomiast szerokość i wysokość. Boczny ster odpowiada średniowiecznemu pierwowzorowi. Poruszana jest za pomocą 5-ciu par wioseł, lub prostokątnego żagla o powierzchni 26m². Przyczepny silnik pomaga w razie konieczności pokonać silny prąd lub niepogodę.

 

PROGRAM
Rozpoczęcia ekspedycji “Polski szlak wikingów”
Wyprawa łodzi “Welet” Wisłą i Dniestrem z Bałtyku na Morze Czarne
Pod patronatem naukowym Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku
 

 

Organizatorzy inauguracji wyprawy:

  • Bałtyckie Bractwo Żeglarzy
  • Centralne Muzeum Morskie
  •  

Patronat medialny: Miesięcznik “Poznaj Świat”
 

6 maja 2006r. godz. 16.00
Wejście “Weleta” na Motławę, zacumowanie przy nabrzeżu Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Powitanie załogi.
6 maja 2006r. godz. 20.00
Gdański Wieczór Morski – spotkanie z podróżnikiem Henrykiem Wolskim kapitanem ekspedycji i załogą “Weleta”. Klub Morza “Zejman”.
7 maja 2006r. godz. 16.00
Konferencja prasowa. Spotkanie przedstawicieli miasta, dyplomacji, bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i Centralnego Muzeum Morskiego. Klub Morza “Zejman”.
8 maja 2006r. godz. 9.30
Pożegnanie ekspedycji spod Żurawia. Inscenizacja historyczna załadunku łodzi.