• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Badania szwedzkiego miedziowca

W dniach 11-16 września 2005 r. dr Waldemar Ossowski uczestniczył w pierwszych podwodnych badaniach archeologicznych średniowiecznego wraka spoczywającego koło wyspy Skafto, przy zachodnim wybrzeżu Szwecji. Prace prowadzone były w ramach współpracy z Bohuslan County Museum w Uddevalli.

Odkryty dwa lata temu obiekt jest bardzo podobny do jednego z najciekawszych wraków badanych dotychczas przez CMM, pozostałości holka z początków XV wieku, który zatonął wraz z ładunkiem na dawnej redzie portu gdańskiego, nazwanego z racji dużej części przewożonego ładunku – miedziowcem.

Pięciodniowe prace potwierdziły, że pozostałości statku i jego ładunku są zachowane w bardzo dobrym stanie. Ujawnione zostały przewożone drewniane klepki stanowiące część transportu, które pozwolą na określenie – poprzez wykonanie badań dendrochronologicznych – miejsca pochodzenia ładunku i przybliżonej daty katastrofy statku. Dotychczasowe wyniki badań pokazały, że kadłub statku wykonany został około 1440 roku z drewna ściętego nad Bugiem. Dalsze badania tych niezwykłych pozostałości mają być przedmiotem współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.