→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

W dniach 11-16 września 2005 r. dr Waldemar Ossowski uczestniczył w pierwszych podwodnych badaniach archeologicznych średniowiecznego wraka spoczywającego koło wyspy Skafto, przy zachodnim wybrzeżu Szwecji. Prace prowadzone były w ramach współpracy z Bohuslan County Museum w Uddevalli.

Odkryty dwa lata temu obiekt jest bardzo podobny do jednego z najciekawszych wraków badanych dotychczas przez CMM, pozostałości holka z początków XV wieku, który zatonął wraz z ładunkiem na dawnej redzie portu gdańskiego, nazwanego z racji dużej części przewożonego ładunku – miedziowcem.

Pięciodniowe prace potwierdziły, że pozostałości statku i jego ładunku są zachowane w bardzo dobrym stanie. Ujawnione zostały przewożone drewniane klepki stanowiące część transportu, które pozwolą na określenie – poprzez wykonanie badań dendrochronologicznych – miejsca pochodzenia ładunku i przybliżonej daty katastrofy statku. Dotychczasowe wyniki badań pokazały, że kadłub statku wykonany został około 1440 roku z drewna ściętego nad Bugiem. Dalsze badania tych niezwykłych pozostałości mają być przedmiotem współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.