• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

W dniach 11-16 września 2005 r. dr Waldemar Ossowski uczestniczył w pierwszych podwodnych badaniach archeologicznych średniowiecznego wraka spoczywającego koło wyspy Skafto, przy zachodnim wybrzeżu Szwecji. Prace prowadzone były w ramach współpracy z Bohuslan County Museum w Uddevalli.

Odkryty dwa lata temu obiekt jest bardzo podobny do jednego z najciekawszych wraków badanych dotychczas przez CMM, pozostałości holka z początków XV wieku, który zatonął wraz z ładunkiem na dawnej redzie portu gdańskiego, nazwanego z racji dużej części przewożonego ładunku – miedziowcem.

Pięciodniowe prace potwierdziły, że pozostałości statku i jego ładunku są zachowane w bardzo dobrym stanie. Ujawnione zostały przewożone drewniane klepki stanowiące część transportu, które pozwolą na określenie – poprzez wykonanie badań dendrochronologicznych – miejsca pochodzenia ładunku i przybliżonej daty katastrofy statku. Dotychczasowe wyniki badań pokazały, że kadłub statku wykonany został około 1440 roku z drewna ściętego nad Bugiem. Dalsze badania tych niezwykłych pozostałości mają być przedmiotem współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.