• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

ORP Władysławowo

Rodzaj i typ statku
Kuter rakietowy projektu 205
Rok budowy
1975
Miejsce budowy
Stocznia rzeczna w Rybińsku
Miejsce postoju
Kołobrzeg
Poprzednie nazwy
Koniec służby
2006
Typ silnika / ożaglowania
trzy silniki wysokoprężne M503A2 o mocy 4000 KM każdy, 3 śruby stałe
Wymiary
długość: 38,6 m
szerokość: 7,6 m
zanurzenie: 2,7 m

Kuter rakietowy projektu 205 (kod NATO: „Osa-I”) to konstrukcja radziecka. ORP „Władysławowo” był ostatnim z trzynastu okrętów tego typu służących w Polsce, nosił numer burtowy 433. Pozostałe okręty nosiły numery 421-432 i otrzymały imiona od nadmorskich miast, z jednym wyjątkiem – Oksywiem, które jest dzielnicą Gdyni. Okręt, jako nosiciel dla przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych, był przeznaczony do niszczenia okrętów nawodnych. W tym celu wyposażony został w 4 wyrzutnie kierowanych pocisków rakietowych P-15 oraz 1 poczwórną wyrzutnię przeciwlotniczych kierowanych pocisków rakietowych Strzała-2M. Uzbrojenie artyleryjskie to dwie morskie armaty uniwersalne AK-230 kalibru 30 mm.

ORP „Władysławowo” znajdował się kolejno w składzie: 2 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych, 1 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych, 1 dywizjonu Okrętów Rakietowych, 31 dywizjonu Okrętów Rakietowych i dywizjonu Okrętów Rakietowych w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Jesienią 2008 r. zdecydowano o zachowaniu jednostki. W marcu 2010 r. został przeholowany do Kołobrzegu i stał się własnością Muzeum Oręża Polskiego. W 2013 roku powstał Kołobrzeski Skansen Morski przy Reducie Solnej (na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego ZHP, ul. Bałtycka/Szyprów). Okręt został posadowiony na nabrzeżu i jest jedną z największych atrakcji Skansenu. Aktualnie nosi oznaczenie MUZ 433.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres j.adamczak@nmm.pl.