• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

ORP Fala

Rodzaj i typ statku
Okręt patrolowy projektu 912
Rok budowy
1965
Miejsce budowy
Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni
Miejsce postoju
Kołobrzeg
Poprzednie nazwy
Koniec służby
1996
Typ silnika / ożaglowania
2 silniki wysokoprężne 40DM o mocy nominalnej po 2200 KM, maksymalnej 2500 KM każdy, 2 śruby stałe
Wymiary
długość: 41,35 m
szerokość: 6,1 m
zanurzenie: 1,88 m

Okręt patrolowy projektu 912 (kod NATO: „Obluze”) to konstrukcja polska. ORP „Fala” to pierwsza jednostka z serii, nosiła numer burtowy „OP-301”, następnie „321”. Pozostałe okręty nosiły numery 322-325 i wszystkie bazowały w Kołobrzegu.

Okręt przeznaczony był do pełnienia służby dozorowej na polskich wodach terytorialnych. Do głównych zadań okrętu należało wykrywanie, śledzenie oraz niszczenie okrętów podwodnych. W tym celu wyposażony został w podkilową stację hydrolokacyjną MG-11M Tamir oraz 24 bomby głębinowe B-1. Uzbrojenie artyleryjskie to dwie morskie armaty uniwersalne AK-230 kalibru 30 mm.

ORP „Fala” początkowo przydzielony został do 6. Brygady Okrętów Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP), od 1967 przekształconej w Morską Brygadę Okrętów Pogranicza. W ramach Brygady, okręt wchodził w skład Bałtyckiego Dywizjonu Okrętów Pogranicza. Po utworzeniu Straży Granicznej RP, w 1991 roku, wszystkie 5 okrętów proj. 912 zostało przekazane do Morskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie weszły w skład Bałtyckiego Dywizjonu Straży Granicznej w Kołobrzegu.

Po zakończeniu służby w roku 1996, ORP „Fala” trafił do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i zacumował przy latarni morskiej. W 2013 roku powstał Kołobrzeski Skansen Morski przy Reducie Solnej (na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego ZHP, ul. Bałtycka/Szyprów). Okręt został posadowiony na nabrzeżu i jest jedną z największych atrakcji Skansenu. Aktualnie nosi oznaczenie MUZ SG 321.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres j.adamczak@nmm.pl.