→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Lemara

Rodzaj i typ statku
barka
Rok budowy
1937
Miejsce budowy
Stoczna i Warsztaty Mechaniczne bydgoskiego Lloyda S.A. w Bydgoszczy
Miejsce postoju
Bydgoszcz
Poprzednie nazwy
: Ż-3007
Koniec służby
1982
Typ silnika / ożaglowania
Wymiary
długość: 43 m
szerokość: 4,87 m
wysokość: 2,08 m
zanurzenie: 1,88 m
nośność: 282 t

“Lemara” była barką towarową o konstrukcji stalowej, bez napędu, typu “Gross Finow-Masskahn”, czyli tzw. “finówka duża”. Kadłub wykonano metodą nitowaną. Została zbudowana w 1937 roku w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Bydgoskiego Lloyda S.A. w Bydgoszczy. Jej właścicielem był Adolf Schmidt. W 1940 roku przejęli ją Niemcy. Po II wojnie światowej trafiła w ręce Rosjan, by wrócić potem do Polski. W 1951 roku barka przeszła w ręce państwa i została przemianowana na “Ż-3007”.

18 marca 1982 roku zakończyła służbę i stała się “hotelem” dla załóg dźwigu wydobywającego kruszywo w okolicach Białej Góry i Tczewa. Potem trafiła do Szczecina, jako pływające biuro Ekspozytury Żeglugi Bydgoskiej. W styczniu 2006 roku barka została przeholowana do Czarnkowa. Groziła jej kasacja. Dzięki Fundacji “Kanał Bydgoski” i Żegludze Bydgoskiej, Rada Miasta Bydgoszczy w 2009 roku zdecydowała o zakupie barki. Otrzymała ona swoje dawne imię “Lemara” i została wyremontowana. Od czerwca 2014 r. opiekuje się nią Miejskie Centrum Kultury. W wyremontowanych ładowniach i w odkrytej części barki odbywają się m.in. koncerty, lekcje na wodzie i spotkania rodzin szyperskich.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres j.adamczak@nmm.pl.