• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Kuna

Rodzaj i typ statku
Lodołamacz
Rok budowy
1884
Miejsce budowy
Gdańsk
Miejsce postoju
Gorzów Wielkopolski
Poprzednie nazwy
: "Ferse"
: "Marder"
Koniec służby
1965
Typ silnika / ożaglowania
silnik spalinowy typu SW 680 o mocy 165 KM
Wymiary
długość: 30,6 m

Statek został zbudowany w 1884 r. w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku dla Königlich Preussische Weichsel-Strombauverwaltung (administracja wodno-budowlana rzeki Wisły) jako czwarty z serii lodołamaczy parowych. Wszystkie nosiły nazwy rzek wpadających do Wisły w jej dolnym biegu. Stosownie do tego jednostkę nazwano „Ferse”, co jest niemiecką nazwą rzeki Wierzyca, płynącej przez Kaszuby oraz Kociewie i wpadającej do Wisły w miejscowości Gniew.

Przez pierwsze 36 lat pływał pod banderą Królestwa Prus. W 1920 r. został przekazany wraz z całą flotyllą lodołamaczy Radzie Portu i Dróg Wodnych Wolnego Miasta Gdańska i od tej pory nosił specjalną polsko-gdańską banderę.

W latach 1939-1945 statek znajdował się we władaniu Głównego Zarządu Dróg Wodnych III Rzeszy Niemieckiej i nosił banderę Niemiec hitlerowskich. W 1940 r. jego nazwę zmieniono na „Marder”.

W marcu 1945 r. uczestniczył w ewakuacji ludności Gdańska, przepłynął drogą morską do Kilonii i Hamburga, gdzie po zakończeniu wojny został przejęty przez władze okupacyjne Wielkiej Brytanii.

Do 1947 r. pływał pod banderą brytyjską jako holownik portowy i lodołamacz w Hamburgu. Następnie, przekazany Polskiej Misji Morskiej, odbył powrotną drogę morzem do Gdańska, gdzie pozostawał początkowo we flocie Urzędu Morskiego, a następnie został przekazany administracji dróg wodnych śródlądowych – Państwowemu Zarządowi Wodnemu w Tczewie. Niemiecką nazwę przetłumaczono dosłownie na polski i lodołamacz nazwano „Kuna”. Skierowany do stoczni w Pleniewie, wyremontowany, rozpoczął ponownie służbę na dolnej Wiśle, tym razem pod banderą polską.

Wycofany ze służby w 1965 r., rok później pozbawiony wyposażenia i nadbudówek jako pusty kadłub oczekiwał na złomowanie. W latach siedemdziesiątych został przeholowany do Gorzowa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na ponton cumowniczy. Zatonął w basenie stoczniowym w 1981 r. i przeleżał pod wodą blisko 20 lat.

W 2000 r. grupa entuzjastów żeglugi i historii podjęła się rewitalizacji statku. „Kuna” pływa obecnie jako statek muzealno-szkoleniowy w Gorzowie Wielkopolskim.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres j.adamczak@nmm.pl.