• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Edukacja

Centrum Konserwacji Wraków StatkówDział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego proponuje w naszych tczewskich oddziałach – Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły bogaty wachlarz lekcji i warsztatów dla uczniów szkół i młodszych dzieci.

Oprócz możliwości obejrzenia atrakcyjnych zabytków z kolekcji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i obserwacji pracy konserwatorów muzealnych, oferujemy szeroką gamę wydarzeń oraz zajęć lekcyjnych i warsztatowych z wykorzystaniem interaktywnych stanowisk edukacyjnych, wśród których największą popularnością cieszyć się będzie z pewnością sterowanie robotem podwodnym. Tematyka zajęć w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie związana jest z konserwacją zabytków pozyskanych z wraków statków, archeologią podwodną oraz historią żeglarstwa polskiego. Natomiast zajęcia w Muzeum Wisły nawiązują do bogatej historii żeglugi i handlu na naszej pięknej rzece. W ofercie znajdują się także tematy lekcji i gier muzealnych realizowane w obydwu obiektach, w czasie których uczestnicy poznają przykłady łodzi używanych w żegludze wiślanej, poznają metody ich rekonstrukcji i „przepłyną” statkiem po Wiśle, korzystając ze stanowisk interaktywnych.

Oferta edukacyjna jest nieustannie uzupełniana i modyfikowana, a na wyjątkowe okazje (wakacje, ferie, Noc Muzeów) przygotowywany jest program specjalny. Zapraszamy też na wykłady, prelekcje, warsztaty oraz prezentacje filmów. Popularyzujemy ideę muzeum otwartego, dlatego zależy nam na bliskiej współpracy pomiędzy edukatorami i nauczycielami, których będziemy zapraszać na cykliczne spotkania i warsztaty, gdyż wciąż pracujemy nad stałym ulepszaniem oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

Centrum Konserwacji Wraków Statków

Program edukacyjny CKWS skierowany jest do:

  • przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
  • indywidualnych zwiedzających oraz rodzin z dziećmi
  • organizacji propagujących żeglarstwo
  • świetlic socjoterapeutycznych i domów pomocy środowiskowej
  • osób niepełnosprawnych
  • seniorów 60+

Jedną z głównych atrakcji Centrum Konserwacji Wraków Statków, wykorzystywaną przy działaniach edukacyjnych, jest rozszerzona rzeczywistość (AR) – technologia, z której korzystają instytucje kultury na całym świecie. Za pomocą aplikacji mobilnej „Jachty i wraki”, będącej rodzajem wirtualnego przewodnika po CKWS, można obejrzeć multimedialne prezentacje dotyczące zabytkowych jachtów oraz bałtyckich wraków. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalne gry edukacyjne, pozwalające wcielić się w postacie kapitana wielkiego statku pasażerskiego, dawnego flisaka spławiającego zboże Wisłą do Gdańska lub szkutnika budującego średniowieczny żaglowiec. Utrwaleniem wiedzy zdobytej w trakcie zajęć edukacyjnych w CKWS i w Muzeum Wisły są testy dostępne na stronie internetowej Wirtualnego Muzeum Morskiego, które w bardzo przyjazny sposób przybliżają tematy związane z konserwacją, archeologią podwodną, historią żeglugi i geografią Wybrzeża Gdańskiego.

Aplikacje mobilne (Google Play)
Aplikacje mobilne (App Store)
Aplikacje mobilne (Microsoft Store)