• 19 czerwca 2025 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich od dnia 1.01.2025 do odwołania jest zamknięte dla zwiedzających z powodu prac konserwatorskich

Koniec II etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

W Łebie zakończono II etap budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Podczas odbiorów końcowych sprawdzono m.in.: jakość wykonanych prac, bezpieczeństwo obiektu, funkcjonalność instalacji oraz zgodność z zatwierdzonymi projektami i normami. Zakończenie prac budowlanych nie oznacza końca inwestycji. W latach 2025 – 2027 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje kontynuację działań związanych z budową oraz montażem wystawy stałej.

Finalizacja odbiorów technicznych

W ostatnich tygodniach grudnia na terenie nowowybudowanego muzeum przeprowadzono kompleksowe testy bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz procedury zgodności z wymaganiami budowlanymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, Państwowa Straż Pożarna i Państwowa Inspekcja Sanitarna szczegółowo sprawdziły obiekt, pod kątem wymogów przeciwpożarowych i higieniczno-sanitarnych. Wszystkie instalacje, systemy alarmowe oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe przeszły wymagane testy – placówka spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ważnym elementem procedury była także weryfikacja systemów ochrony muzeum, które odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu eksponatów oraz w codziennym funkcjonowaniu muzeum. Testy obejmowały zarówno systemy monitoringu, jak i zintegrowane rozwiązania ochrony.

Nasadzenia, nowy eksponat i współpraca z lokalnym środowiskiem

Jeszcze przed zakończeniem drugiego etapu budowy pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego, wykorzystali jesienne, słoneczne dni na zaplanowane nasadzenia drzew wokół oddziału. Uczestniczyli w nich Sekretarz Miasta Łeba, Magdalena Bojarczuk, oraz Szymon Kulas, p.o. dyrektora NMM. Spotkanie było okazją do oprowadzenia Pani Sekretarz po obiekcie oraz przyjrzeniu się z bliska postępowi prac. Niemal równocześnie we wnętrzu budowanego oddziału pojawił się nowy, ważący ponad 4 tony, eksponat – jednocylindrowy okrętowy silnik spalinowy typu 325T o mocy ponad 115 KM, wyprodukowany w 1967 roku w Danii, w Grenaa Motorfabrik.. Wkrótce silnik będzie jednym z wielu spektakularnych eksponatów tworzących wystawę stałą nowego oddziału w Łebie. Bazując na pierwszych działaniach (przekazanie książek oraz albumów) i dobrej komunikacji Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podpisało list intencyjny z Biblioteką Miejską w Łebie. Ścisła współpraca między instytucjami, po otwarciu oddziału, pozwoli stworzyć wyjątkową przestrzeń do organizacji różnorodnych inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych. Planowany program obejmuje szeroki wachlarz aktywności skierowanych do różnych grup wiekowych, w tym: konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy czasowe, targi książki morskiej, spotkania literackie oraz organizację zimowych ferii dla dzieci. Współpraca ta otwiera nowe możliwości popularyzacji dziedzictwa morskiego i edukacji w niezwykłym nadmorskim otoczeniu.

Obiekt unikatowy w skali kraju

Muzeum będzie łączyć funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne. Nowy budynek został zaprojektowany w pracowni Plus3Architekci sp. z o.o. z Warszawy z myślą o zachowaniu polskiego dziedzictwa związanego z Bałtykiem dla przyszłych pokoleń. Nowoczesna ekspozycja poprowadzi zwiedzających przez wieki historii bałtyckiej żeglugi i rybołówstwa, ukazując również różnorodne aspekty archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez NMM. W ramach wystawy zostaną także przedstawione zagadnienia dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Architektura nowego muzeum jest inspirowana morzem, piaszczystymi wybrzeżami i wypełnionymi wiatrem żaglami. Walory wizualne budynku są uzupełnione przez ekologiczne rozwiązania energetyczne. Wykonawcami prac budowlanych są: Poleko Budownictwo Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum, Ryszard Ankiewicz i Michał Ankiewicz BUDOMEX Trójmiasto sp. z o.o. – Partnerzy Konsorcjum. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, realizacja III etapu inwestycji, czyli produkcja i montaż wystawy stałej, potrwa kolejne dwa lata. Otwarcie nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaplanowane jest w 2027 roku.

Budowa oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie” jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Tak w środku prezentuje się Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii!