W Gdyni zakończyła się konferencja zorganizowana z okazji 85. rocznicy zatonięcia m.s. „Piłsudski” pt. „Możliwości wykorzystania współczesnych technologii i techniki w eksploracji wraku m.s. Piłsudski”. Program wydarzenia został podzielony na trzy bloki tematyczne: historyczny, eksploracyjny oraz dotyczący nowoczesnych metod dokumentacji wraku. Udział w konferencji wzięło również Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Nasza instytucja była reprezentowana przez Patryka Kleina, który wygłosił referat pt. „Wstępne wyniki projektu: m.s. Piłsudski – badanie strat wojennych”, oraz przez dra Tomasza Bendarza, który przedstawił wykład pt. „Podwodna dokumentacja 3D wraków z Zatoki Gdańskiej na przykładzie wraku W-33 ORP Wicher”. Od początku 2024 r. zespół naukowy Muzeum, w składzie: Iwona Bienia, Emilia Brotz, dr Jan Tymiński i dr Marcin Westphal, pod kierownictwem Patryka Kleina, prowadzi badania dotyczące strat wojennych w kontekście polskiego transatlantyka m.s. Piłsudski. Ich celem jest próba odpowiedzi na pytania: gdzie znajduje się wyposażenie (w tym dzieła sztuki i meble) zdjęte z jednostki podczas jej przebudowy na transportowiec wojskowy w stoczni w Newcastle w listopadzie 1939 r., oraz jaki jest ich status prawny. – W tym celu przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną kwerendę w Muzeum Morskim w Trieście, archiwum stoczniowym Fondazione Fincantieri w Monfalcone, Archiwum Państwowym w Londynie, Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku, South Street Seaport Museum w Nowym Jorku oraz wielu innych instytucjach. Badania zaplanowane zostały na lata 2024-2025, ale już teraz mieliśmy okazję zaprezentować przedpremierowo wyniki prac za rok 2024. – tłumaczy Patryk Klein, kierownik zespołu.
Ostateczne wyniki badań Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w publikacji zaplanowanej na wrzesień 2025 r. Będzie ona zawierała dziesięć esejów poświęconych polskim transatlantykom oraz katalog kolekcji muzealnej związanej bezpośrednio z m.s. Piłsudski i m.s. Batory.
Organizatorzy konferencji: Akademia Marynarki Wojennej, Centralna Biblioteka Wojskowa, Podkomisja Naukowa Komisji Działalności Podwodnej CMAS-PTTK, Muzeum Nurkowania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”