14 grudnia 2024 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło miłośników sztuki marynistycznej oraz pasjonatów historii PRL. Tego dnia nasi goście wzięli udział w promocji katalogu, wystawy czasowej „Nowy wspaniały świat. Marynistyka czasów PRL w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” oraz kuratorskim oprowadzaniu po tejże ekspozycji. Zwiedzający mieli okazję nie tylko zapoznać się z bogactwem prezentowanych dzieł, ale także wysłuchać opowieści o kulisach ich powstawania oraz kontekście historycznym, w jakim były tworzone.
Różnorodność stylów – od socrealizmu po abstrakcję
Spotkanie zorganizowane w Spichlerzach na Ołowiance rozpoczął dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego, który podkreślił niezwykłe znaczenie wystawy. – Prezentowane dzieła ukazują nie tylko mistrzostwo artystów, takich jak Kazimierz Śramkiewicz, Edward Dwurnik czy Stanisław Chlebowski, ale również różnorodność stylów i podejść artystycznych, które odzwierciedlają zmieniającą się rzeczywistość powojennej Polski. Ekspozycja jest hołdem dla twórczości marynistycznej tamtego okresu, ukazując jej bogactwo i wielowymiarowość – mówił dr Marcin Westphal.
Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z kolekcji, która była tworzona od początków istnienia muzeum, czyli od lat 60. XX w. Prace nabywano od samych autorów, na targach sztuki współczesnej oraz rynku antykwarycznym. Większość z nich pochodzi od artystów związanych z gdańską Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, obecną Akademią Sztuk Pięknych, wśród nich znalazły się także dzieła twórców tworzących na Wybrzeżu, jednak nie kojarzonych z tą uczelnią, oraz artystów z innych ośrodków. Więcej o wystawie „Nowy wspaniały świat. Marynistyka czasów PRL…”, prezentowanej do 15 czerwca 2025 r., można przeczytać tutaj.
Premiera katalogu „Nowy wspaniały świat…”
Publikacja towarzysząca wystawie pozwala na głębsze zanurzenie się w tematykę ekspozycji. Katalog stanowi nie tylko dokumentację prezentowanych dzieł, ale także rozszerza kontekst wystawy, oferując szersze spojrzenie na marynistykę czasów PRL-u.
– Wydawnictwo nie jest próbą syntezy całokształtu twórczości marynistycznej okresu PRL-u. Stanowi natomiast prezentację tego, co można zobaczyć na wystawie – przegląd wybranych, najlepszych prac powstałych w tym okresie, które znajdują się w zbiorach naszego muzeum. W katalogu staraliśmy się również zawrzeć nasze refleksje i przemyślenia. Zarówno wystawa, jak i wydawnictwo, zostały uporządkowane chronologicznie, co naturalnie uwzględnia kontekst historyczny epoki PRL-u, który musiał znaleźć swoje miejsce zarówno w treści katalogu, jak i na samej ekspozycji – mówiła dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kurator wystawy.
Wartością katalogu jest także jego bogata oprawa graficzna, która doskonale oddaje charakter prezentowanych dzieł, pozwalając odbiorcom jeszcze bardziej docenić kunszt artystów oraz wyrafinowaną estetykę tamtego okresu. Katalog jest obecnie dostępny w muzealnym sklepie online, a także w sklepiku w Spichlerzach na Ołowiance oraz w Ośrodku Kultury Morskiej. Cena wynosi 30 złotych.
Wyłącznym sponsorem wystawy i katalogu jest Towarzystwo Przyjaciół NMM