• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniach 13-17 stycznia 2025 r. będzie niedostępna dla zwiedzających
• Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich od dnia 1.01.2025 do odwołania jest zamknięte dla zwiedzających z powodu prac konserwatorskich
• Statki-muzeum „Sołdek” i „Dar Pomorza” w terminie 2.12.2024 - 17.01.2025 będą niedostępne dla zwiedzających. Powodem jest przerwa zimowa

Warsztaty dla liderów kultury. Obrona dziedzictwa w obliczu współczesnych wyzwań

Dziesięciu prelegentów, żywe dyskusje, solidna dawka wiedzy i praktyczne wnioski, które powinny jak najszybciej znaleźć zastosowanie w praktyce. Tak można podsumować zakończone warsztaty szkoleniowe skierowane do Rektorów Uczelni Artystycznych, Dyrektorów Muzeów oraz Kadry Kierowniczej uczelni i instytucji kultury.

Warsztaty, które odbyły się 2 grudnia 2024 roku w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, stanowiły doskonałą okazję do omówienia kluczowych zagadnień związanych z realizacją zadań obronnych oraz ochroną dziedzictwa kultury. Ważnym elementem warsztatów była także analiza zasad ochrony dóbr kultury w kontekście projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Uczestników warsztatów przywitał Szymon Kulas – p.o. Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W wystąpieniu wprowadzającym przedstawił specyfikę Muzeum oraz scharakteryzował działalność instytucji. Głównym prelegentem oraz prowadzącym warsztaty był Krzysztof Sałaciński – Radca ds. obronnych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy. Kolejno swoje prelekcje wygłosili: Roman Słowiński, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku oraz Piotr Latoszewski, kierownik referatu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Warsztaty szkoleniowe przygotowane przez Marka Gałaszewskiego, specjalistę ds. obronnych oraz pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych w Narodowym Muzeum Morskim, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wydarzenie potwierdziło potrzebę organizacji tego typu szkoleń, szczególnie w kontekście współczesnych wyzwań. Tematyka bezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniami jest niezwykle istotna i aktualna w obecnych czasach, co podkreślali zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy spotkania.

Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele: Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.