Finisaż wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

• Statki-muzeum „Sołdek” i „Dar Pomorza” w terminie 2.12.2024 - 31.12.2024 będą niedostępne dla zwiedzających. Powodem jest przerwa zimowa

Finisaż wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…”

Największa prezentacja dzieł mistrzów niderlandzkiego malarstwa marynistycznego w Polsce, czyli wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”, dobiega końca. Ekspozycję można zwiedzić w Spichlerzach na Ołowiance jeszcze tylko do niedzieli 15 września. Natomiast w sobotę 14 września zapraszamy Was na pełen atrakcji finisaż w klimacie XVII-wiecznych Niderlandów i hanzeatyckiego Gdańska.

Już o godzinie 11:00 kuratorka wystawy, dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, po raz ostatni odkryje przed Wami realia historyczne, tajniki warsztatu artystycznego oraz bogatą, często zaskakującą symbolikę dzieł niderlandzkich mistrzów. Oprowadzanie kuratorskie będzie malarską wędrówką przez cztery główne wątki ekspozycji: Bitwy morskie, czyli widowiskowe starcia okrętów; Bezpieczny i zasobny port – malarskie wizje ruchliwych portów i wizerunki małych rybackich przystani; Wyprawy w nieznane – śmiała żegluga po otwartym morzu ku egzotycznym portom, wyrażająca odwieczną tęsknotę człowieka za przygodą; Groza na morzu – odzwierciedlenie zarówno rzeczywistych, jak i symbolicznych niebezpieczeństw czyhających podczas żeglugi. Na oprowadzanie nie obowiązują zapisy; wśród uczestników rozlosujemy specjalne upominki związane z wystawą.

Naszych najmłodszych gości zaprosimy do poznawania fascynującego świata dawnej Holandii przez zabawę i aktywny kontakt ze sztuką. Od godziny 11:00 do 14:00 na rodziny z dziećmi będą czekać zajęcia plastyczne, m. in. warsztaty zdobienia holenderskich flizów, marynistyczne kolorowanki oraz malowanie drewnianych tulipanów. Entuzjaści gier i zabaw odkryją, w co bawili się najmłodsi mieszkańcy Holandii ponad 400 lat temu, a także własnoręcznie sprawdzą, czy historyczne zabawki różnią się od tych współczesnych. Dla wytrawnych graczy przygotowaliśmy grę podłogową w żaglowcami, nad wszystkim zaś będą czuwać Holenderki z XVII w.

O wyjątkową, historyczną oprawę wydarzenia zadbają rekonstruktorki i rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej i Projektu Wisłoujście, którzy wcielą się w postacie m. in. żołnierzy, rzemieślników i mieszczan z XVII-wiecznego Gdańska. Od godziny 10:00 aż do 15:00 zapraszamy na:

  • opowieści o bieliźnie – doświadczone gdańskie praczki uchylą przed Wami rąbka tajemnicy tego, co i jak XVII-wieczni gdańszczanie nosili „pod spodem”
  • tor powroźniczy – wraz z powroźnikami sprawdzicie, z jakich materiałów przygotowywano niegdyś liny okrętowe, a także własnoręcznie wykonacie ich fragmenty
  • spotkanie z muszkieterami – gdańscy żołnierze zaprezentują Wam swoje uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie; krążą pogłoski, że broń czarnoprochową będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć w działaniu!
  • stanowisko szewca i krawca – rzemieślnicy znad Motławy opowiedzą Wam i pokażą, jak dawniej szyto stroje i obuwie dla zacnych gdańszczan
  • zaciąg na okręt floty wojennej – pozostawcie swój trwały ślad na liście werbunkowej i dajcie się zaciągnąć do załogi galeonu polskiej floty wojennej z pierwszej połowy XVII w.

Do udziału we wszystkich atrakcjach zapraszamy w cenie biletu stępu na wystawę: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł.

Do zobaczenia w Spichlerzach na Ołowiance już 14 września!
Kompania Kaperska
Projekt Wisłoujście


Finisaż wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…”
Spichlerze na Ołowiance
14.09.2024

Finisaż wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…”

Organizację wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku