Ponad 22 tysiące gości w 3 miesiące. Gdański Żuraw po remoncie przyciąga tłumy – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

• Statki-muzeum „Sołdek” i „Dar Pomorza” w terminie 2.12.2024 - 31.12.2024 będą niedostępne dla zwiedzających. Powodem jest przerwa zimowa

Ponad 22 tysiące gości w 3 miesiące. Gdański Żuraw po remoncie przyciąga tłumy

Po trzech miesiącach od zakończenia remontu, Żuraw jest jednym z najgorętszych punktów turystycznych na Pomorzu. W ciągu zaledwie 90 dni odwiedziło go ponad 22 tysiące gości. Średnio każdego tygodnia do Żurawia przychodzi około 1700 osób, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów z różnych zakątków świata. Ta imponująca liczba nie tylko podkreśla popularność Żurawia, ale również ukazuje jego nowe, atrakcyjne oblicze.

Żuraw w nowej odsłonie zachwyca

W zwiedzaniu Żurawia towarzyszymy Iwonie i Rafałowi z Jaworzna. Turyści ze Śląska, aby zobaczyć jedną z ikon Gdańska po modernizacji, przemierzyli ponad 500 kilometrów. Czy było warto? – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak pięknie został odrestaurowany. W szczególności zachwyciły nas odtworzone w najdrobniejszych szczegółach historyczne pomieszczenia, które nawiązują do XVII-wiecznych obrazów. Zabytkowe eksponaty, takie jak oryginalne monety, meble, naczynia oraz miary i wagi, zostały wkomponowane w aranżację wystawy jako przedmioty codziennego użytku – zauważa turystka Iwona.

Zwiedzanie w towarzystwie wirtualnego przewodnika

Goście doceniają również zastosowanie nowoczesnych technologii, wśród nich wirtualny przewodnik po XVII-wiecznym gdańskim porcie pod postacią gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. – Nigdzie wcześniej nie spotkałem się z sytuacją, aby to awatar omawiał tematykę każdej z sekcji wystawy. Co ciekawe, wchodzi on w interakcję, zapraszając osoby do podejścia bliżej i posłuchania jego historii – opowiada turysta Rafał. Oprócz Hansa Krossa na ekspozycji spotkać można również pana palowego – urzędnika pobierającego cło od przywożonych do miasta towarów oraz karczmarza – właściciela tawerny. Obie postaci są wykreowane technologią trójwymiarowych, ruchomych hologramów i obok mappingu 3D, ekranów panoramicznych i stanowisk interaktywnych, są jednymi z licznych multimediów wzbogacających wystawę „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”.

Dlaczego warto odwiedzić Żuraw?

Żuraw to nie tylko ikoniczny element gdańskiej architektury, ale także ważny fragment historii miasta. Jako jeden z najstarszych dźwigów portowych w Europie odgrywał kluczową rolę w rozwoju Gdańska i jego portu. Po ostatnim remoncie odwiedzający mają możliwość nie tylko podziwiania jego zabytkowej formy, ale także zapoznania się z nowoczesną wystawą i eksponatami, które przybliżają historię oraz technikę używaną w dawnych czasach. Bilet wstępu: normalny – 23 zł, ulgowy – 17 zł, w środy wstęp jest bezpłatny. Więcej na nmm.pl.

Zespół autorski wystawy „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”: Patryk Klein, Jadwiga Klim, Radosław Paternoga, Wojciech Ronowski, dr Marcin Westphal


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Iceland Liechtenstein Norway Grants Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.