Muszle świata ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Wyjątkowa ekspozycja ukazuje bogactwo i różnorodność pięciu głównych gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów, chitonów i walconogów. Zestawienie tak zróżnicowanych form i kształtów muszli przenosi odwiedzających w podróż przez niezwykły świat morskich stworzeń. Wystawę „Muszle świata” można podziwiać w Muzeum Wisły w Tczewie.
Ekspozycja prezentuje nie tylko bogactwo form i kolorów muszli mięczaków, ale także przedstawia ryby, rozgwiazdy, szkielety koralowców i pancerze jeżowców, tworząc kompleksowy obraz środowiska życia morskiego. „Muszle świata” to podróż w świat estetyki natury, ale również zaproszenie do zgłębienia tajemnic życia pod powierzchnią wód.
Większość okazów pochodzi ze strefy tropikalnej oceanów, której zasięg, zgodnie z opinią naukowców, rozszerzył się na wody Morza Śródziemnego i południowej Australii. Wystawę uzupełniają podstawowe informacje na temat mięczaków, dotyczące ich występowania, systematyki, liczebności gromad oraz różnorodności kształtów.
Zbiór zgromadzony przez Dział Oceanografii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, został zapoczątkowany dzięki kolekcji wypreparowanych zwierząt morskich, przekazanej w darze w latach 1970–1972 przez Eugeniusza Michno, Polaka mieszkającego na Florydzie. W kolejnych latach do grona darczyńców dołączyli: inż. Władysław Milewski, kpt. ż.w. Stefan Brąglewicz, kpt. Teofil Grydyk, Danuta Rydelek, Antoni Bereżecki, Małgorzata Sawicka, Andrzej Wawrzyniak – założyciel i długoletni dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku, Kalikst Piechocki, Monika Golenko, Maria Urbaniak, dr Robert Domżał oraz Cecylia Kłobukowska. Kolekcja została także uzupełniona poprzez zakup muszli w firmie Import-Eksport, a także za pośrednictwem Macieja Przywarskiego z Łodzi.
Kurator wystawy/ scenariusz: Wojciech Joński
Projekt wystawy: Anna Ciemińska, Barbara Wojczuk-Krystek, Patryk Herdzik, Bartłomiej Garba
Koordynacja realizacji wystawy: Bartłomiej Garba
Wystawa „Muszle świata”
20.07. 2024 – 2.03.2025
Muzeum Wisły w Tczewie