• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wędrówka po morskich głębinach. Wystawa „Muszle świata” ze zbiorów NMM

Fascynujący świat morskich skarbów na wyciągnięcie ręki. W Muzeum Wisły w Tczewie trwają przygotowania do niezwykłej wystawy „Muszle świata”, która przeniesie  odwiedzających w podróż przez różnorodność pięciu głównych gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów, chitonów i walconogów. To niezwykłe zestawienie form i kształtów muszli otwiera drzwi do fascynującego świata morskich stworzeń, gdzie każda muszla skrywa swoją niepowtarzalną historię.

– Przyglądając się muszlom, będzie można nie tylko odkryć ich estetyczne piękno, ale również zgłębić ich biologiczne znaczenie w ekosystemach oceanicznych – zapowiada  Wojciech Joński, kurator wystawy z Działu Oceanografii NMM. – Wystawa nie ogranicza się jedynie do prezentacji muszli; kompleksowy obraz życia morskiego dopełniają ciała ryb, rozgwiazdy, szkielety koralowców i pancerze jeżowców. To prawdziwe bogactwo natury, które zachwyca i inspiruje do dalszych odkryć – dodaje Wojciech Joński.

Tak bogata kolekcja, została zapoczątkowana przez Eugeniusza Michno – Polaka mieszkającego na Florydzie, który w latach siedemdziesiątych XX w. przekazał do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbiór wypreparowanych zwierząt morskich. W kolejnych latach do grona darczyńców dołączyło kilkanaście innych osób: m.in.: inż. Władysław Milewski, kpt. ż.w. Stefan Brąglewicz, kpt. Teofil Grydyk, Danuta Rydelek, Antoni Bereżecki, Małgorzata Sawicka, Andrzej Wawrzyniak – założyciel i długoletni dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku, Kalikst Piechocki, Monika Golenko, Maria Urbaniak, dr Robert Domżał oraz Cecylia Kłobukowska. Zbiór został także uzupełniony poprzez zakup muszli w firmie Import-Eksport oraz za pośrednictwem Macieja Przywarskiego z Łodzi. Wystawę „Muszle świata” będzie można podziwiać w Muzeum Wisły w Tczewie. Ceny biletów wstępu: normalny – 12 zł, ulgowy – 10 zł.

Kurator wystawy/scenariusz: Wojciech Joński
Projekt wystawy: Anna Ciemińska, Barbara Wojczuk-Krystek, Patryk Herdzik, Bartłomiej Garba
Koordynacja realizacji wystawy: Bartłomiej Garba


Wystawa „Muszle świata”
20.07.2024 – 2.03.2025
Muzeum Wisły w Tczewie