• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

20.07.2024. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…”

Zapraszamy na przedostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich” w Spichlerzach na Ołowiance. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 lipca 2024 o godzinie 12:00; przewodniczką po ekspozycji będzie kuratorka Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Ekspozycja „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” to pierwsza w Polsce tak obszerna i wielowątkowa prezentacja holenderskich i flamandzkich marin epoki baroku. Obok najcenniejszych dzieł ze zbiorów własnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku znalazły się na niej obrazy m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wyjątkowym uzupełnieniem ekspozycji są trzy wybitne dzieła niderlandzkiej marynistyki sprowadzone specjalnie na tę okazję z Rijksmuseum i Het Scheepvaartmuseum w Amsterdamie.

20 lipca 2024 o godzinie 12:00 kuratorka wystawy Zuzanna Mikołajek-Kiełb przybliży Wam zarówno tajniki kompozycji oraz barw stosowanych przez niderlandzkich mistrzów, jak i realia historyczne oraz znaczenie bogatej symboliki zawartej w ich dziełach. Podczas oprowadzania podążycie szlakiem czterech głównych tematów ekspozycji: Bitwy morskie – nawiązujące do permanentnej konieczności walki najpierw o zdobycie, a potem utrzymanie niepodległości przez Republikę Zjednoczonych Prowincji; Bezpieczny i zasobny port – malarskie wyobrażenia ruchliwych portów związane z wyobrażeniami o zamożności i potędze, ale też wizerunki małych rybackich przystani pojmowanych jako miejsca schronienia i pokoju; Wyprawy w nieznane – obrazy przedstawiające żeglugę po otwartym morzu lub egzotyczne porty, odwołujące się do odwiecznej tęsknoty człowieka za przygodą; Groza na morzu – przedstawienia rzeczywistych i symbolicznych niebezpieczeństw czyhających podczas żeglugi.

Informacje praktyczne:
  • udział w oprowadzaniu w ramach biletu wstępu na wystawę
  • na oprowadzanie nie obowiązują zapisy
  • miejsce: sala wystaw czasowych, Spichlerze na Ołowiance

Więcej o wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”
Zespół kuratorski: dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, Zuzanna Mikołajek-Kiełb
Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Ambasada Królestwa Niderlandów
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl

Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich” . Plakat

Organizację wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku