• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Bałtyk. Morze zielonej energii”. Pierwsza w Polsce wystawa o morskiej energetyce wiatrowej

W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku prezentowana jest wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii”, przedstawiająca proces powstawania wiatru, historię jego wykorzystania oraz ogromny potencjał Morza Bałtyckiego w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Za realizację nowej ekspozycji odpowiadają Equinor i Polenergia – firmy energetyczne, które wspólnie rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.

Prąd, który bierze się z wiatru

Sercem ekspozycji jest interaktywna makieta, która prezentuje kolejne etapy budowy farm wiatrowych na morzu. – Zmieniają one oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki.  Ich szybki rozwój będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku możemy przybliżyć ten temat szerokiej publiczności. – mówi Iwona Sierżęga, członkini Zarządu Polenergia S.A.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest nie tylko opowieścią o nowoczesnych projektach wiatrowych, które są realizowane na Morzu Bałtyckim, ale także historią polskiej transformacji energetycznej, w której główne role odgrywać będą niedługo wiatr, woda i najnowsze technologie. Podczas zwiedzania wystawy zobaczyć można m.in. zdjęcia i filmy pokazujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Ekspozycja prezentuje też szereg unikalnych eksponatów, m.in. fragmenty kabli morskich, modele statków czy wentylator stacji transformatorowej.

Potencjał morskich farm wiatrowych

Projekty „Bałtyk”, realizowane przez Equinor i Polenergię, zasilą zieloną energią ponad 4 miliony polskich gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane projekty, Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. Jeszcze w tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie. – Działania edukacyjne są dla nas niezwykle ważne. Equinor ma bogate i długoletnie doświadczenie w rozwijaniu morskich farm wiatrowych, dlatego czujemy się w obowiązku, aby dzielić się zdobytą wiedzą i inspirować młode pokolenie do dalszego rozwoju tego obszaru. Morska energetyka wiatrowa to nowy sektor, który niewątpliwie posiada strategiczne znaczenie dla postępu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki tej wystawie możemy pokazać istotny element naszej codzienności, zwrócić uwagę na wykorzystanie zasobów naturalnych mających wpływ na postęp społeczeństwa, a także ukazać złożoność procesów i technologii oraz uwidocznić pozytywne efekty rozwoju energetyki morskiej, które są kluczem do osiągnięcia zielonej energetycznie przyszłości. – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Edukacyjna podróż po wystawie

Edukatorzy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia planują organizację tematycznych warsztatów i prelekcji. – Na wystawie zaprezentowano wiele ciekawych faktów, znajdują się tam również e interaktywne stanowiska dostosowane dla osób z różnych grup wiekowych. W końcowej części ekspozycji przygotowaliśmy quiz, który podsumowuje zdobytą wiedzę, a najmłodsi mogą wykonać pracę plastyczną, którą następnie można zabrać na pamiątkę do domu – zachęca dr Marcin Westphal, zastępca Dyrektora NMM ds. merytorycznych.

Wystawa prezentowana jest na 3. piętrze Ośrodka Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.