• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wykład „Symboliczna wymowa wyobrażeń sztormów w malarstwie niderlandzkim XVII w.”

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wykład dr Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej w ramach wystawy czasowej „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Tematem wykładu będą sposoby odczytywania ukrytych znaczeń, które XVII-wieczni niderlandzcy maryniści zawarli w wyobrażeniach sztormów i morskich katastrof. Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2024 r. o godzinie 11:00 w Spichlerzach na Ołowiance.

Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich” jest jedyną w Polsce tak dużą i wielowątkową ekspozycją holenderskich i flamandzkich marin epoki baroku. To właśnie XVII-wieczne Północne Niderlandy są kolebką malarstwa marynistycznego; tamtejsi malarze wypracowali schematy kompozycyjne, paletę barw i repertuar tematów, które po dziś dzień stanowią wzorzec i inspirację dla marynistów. Uważa się, że tak doniosły rozwój gatunku właśnie w Republice Zjednoczonych Prowincji wynikał z wszechobecności morza we wszystkich aspektach życia jej mieszkańców, od gospodarki i codziennego funkcjonowania po wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania polityczne. Od morza, umiejętności obłaskawienia jego żywiołu, ale również od przewagi floty holenderskiej nad hiszpańską i angielską zależało przetrwanie państwa.

Ustawiczny kontakt z morzem, jakiego doświadczali mieszkańcy Północnych Niderlandów, oznaczał niekiedy zetknięcie ze złowieszczym aspektem tego żywiołu w postaci sztormów i burz morskich. Skrajność związanych z tym emocji i efektowny dramatyzm wydarzeń sprawiały, że sztormy były często przedstawiane w malarstwie. Choć jednak autorzy takich dzieł czerpali inspirację z rzeczywistych doświadczeń, same obrazy rzadko stanowiły realistyczne wyobrażenia konkretnych przeżytych burz morskich. Przeważająca większość powstawała z myślą o przekazaniu treści symbolicznych i moralizatorskich, które wpisywano w pozornie tylko realistyczne wizerunki statków w sztormach. Wykład „Symboliczna wymowa wyobrażeń sztormów w malarstwie niderlandzkim XVII w.” przedstawi sposoby odczytywania takich zaszyfrowanych komunikatów i „kody”, za pomocą których ukrywano w malarstwie marynistycznym symboliczny przekaz.

Informacje praktyczne:
  • Wykład odbędzie się na sali konferencyjnej w Spichlerzach na Ołowiance
  • Po wykładzie zapraszamy na zwiedzanie wystawy czasowej „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…”
  • Udział w wykładzie i zwiedzanie wystawy odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance
  • Rezerwacje nie są wymagane

Wykład „Symboliczna wymowa wyobrażeń sztormów w malarstwie niderlandzkim XVII w.”
22.06.2024. godz. 11:00
Spichlerze na Ołowiance

Zespół kuratorski wystawy: dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, Zuzanna Mikołajek-Kiełb
Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Niderlandów
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl

Organizację wystawy „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku