• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku triumfuje w XIV Regatach Instytucji Kultury!

Doskonałe przygotowanie techniczne, niezwykły duch walki i zaangażowanie pozwoliły osadzie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku stanąć na najwyższym podium XIV edycji Regat Instytucji Kultury. Zwycięska załoga, wykazała się mistrzostwem w manewrowaniu oraz znakomitą strategią. W biegu finałowym dwudziestoosobowa drużyna wyprzedziła swoich rywali z Muzeum Zamkowego w Malborku, aż o 2 sekundy.

Integracja przez sport

Regaty Instytucji Kultury to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalnych atrakcji Trójmiasta. Wydarzenie gromadzi nad brzegami Motławy pracowników i sympatyków instytucji kulturalnych z terenu całego Pomorza. Regaty są okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do integracji środowiska i promocji instytucji uczestniczących w imprezie. – Cieszy nas zaangażowanie drużyn, które do zawodów przygotowały się z niezwykłą determinacją. To właśnie dzięki ich wysiłkowi oraz entuzjazmowi regaty stają się niezapomnianym wydarzeniem, które buduje więzi między instytucjami kulturalnymi Pomorza i promuje naszą wspólną pasję do współzawodnictwa i sportu – mówi dr Robert Domżał, dyr. NMM.

Zacięta walka o zwycięstwo

W tegorocznych regatach wzięło udział 8 załóg: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Hevelianum, Akwarium Gdyńskie MIR – PIB, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Załogi rywalizowały na dystansie około 250 metrów. Start był zlokalizowany przy Hotelu Hilton, a meta na wysokości Żurawia. W wyścigu finałowym zmierzyła się załoga gospodarzy oraz Muzeum Zamkowego w Malborku. – Poziom rywalizacji jest z roku na rok coraz bardziej wyrównany. Wrażenie robi wielka determinacja i zaangażowanie drużyn – dodaje Brygida Sonnack, koordynatorka regat i kapitanka zwycięskiej drużyny.

Zawody na najwyższym poziomie

Regaty Instytucji Kultury corocznie uświetniają obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny od 2019 roku jest puchar Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat – W tym roku dodatkowo wyścigi były transmitowane przez kamery umieszczone na dronie, które przekazywały obraz na żywo dla publiczności – mówi dr Fryderyk Tomala, prezes TP NMM. – Doceniając zaangażowanie załogi Narodowego Muzeum Morskiego, postanowiliśmy ufundować wiosła, koszulki i kamizelki asekuracyjne. Dziś już wiemy, że upominek ten okazał się szczęśliwy – dodaje z uśmiechem Prezes TP NMM.

Wsparcie nie do przecenienia

Jak co roku w przygotowaniu wydarzenia uczestniczył Morski Robotniczy Klub Sportowy w Gdańsku pod przewodnictwem Prezesa – Włodzimierza Schmidta. Sekcja Smoczych Łodzi zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów. Patronat medialny nad XIV Regatami Smoczych Łodzi Instytucji Kultury objęło Radio Gdańsk, TVP Gdańsk oraz portal Trójmiasto.pl.

Wyniki XIV Regat Instytucji Kultury 2024:
  1. miejsce – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  2. miejsce – Muzeum Zamkowe w Malborku
  3. miejsce – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  4. miejsce – Akwarium Gdyńskie
  5. miejsce – Muzeum Gdańska
  6. miejsce – Muzeum II Wojny Światowej
  7. miejsce – Hevelianum
  8. miejsce – Muzeum Narodowe w Gdańsku

Fot. Jarek Respondek