„Z perspektywy żagla”. Żeglarski konkurs plastyczny dla dorosłych
W 2024 r. polskie żeglarstwo obchodzi swoje symboliczne 100-lecie. Począwszy od 1924 r., kiedy to w niepodległej Rzeczpospolitej powstał Polski Związek Żeglarski, poprzez legendarne oceaniczne rejsy wybitnych żeglarek i żeglarzy, aż po ostatnie sukcesy Polaków w międzynarodowych zmaganiach sportowych, historia polskiego żeglarstwa jest jedyną w swoim rodzaju, wielowątkową opowieścią. Stawiając wszystkie barwy i odcienie żeglowania w centrum inspiracji, zapraszamy artystów, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, do udziału w konkursie „Z perspektywy żagla”. Na prace konkursowe w jednej z trzech kategorii: malarstwo, grafika (w tym komputerowa) i fotografia czekamy do 28 lutego 2025 r.
„…Kto nie słyszał szelestu zamykających się za rufą strug wodnych, śpiewających swoją pieśń o wieczności, ten zaiste w harfie swego życia jedną strunę miał niemą, a akord jego niepełny.” – tak w latach 30. XX w. o żeglowaniu pisał gen. Mariusz Zaruski. Polskie żeglarstwo to zarówno wybitne postacie, wspaniałe jachty i wielkie międzynarodowe sukcesy, jak i te mniej znane, a przecież nie mniej istotne aspekty, jak edukacja, działalność klubowa czy choćby żeglarskie pieśni – szanty. Właśnie ta różnorodność i bogactwo stały się kanwą wystawy czasowej „100 lat polskiego żeglarstwa”, którą od 11 maja przez kolejne 12 miesięcy mogą zwiedzić goście Spichlerzy na Ołowiance. Pierwsza w historii rodzimego muzealnictwa tak obszerna i zróżnicowana ekspozycja o polskim żeglarstwie jest jednocześnie zaproszeniem do inspiracji i ekspresji artystycznych wizji, związanych z jachtingiem, wodą, krajobrazem i żeglarskimi emocjami.
Konkursem „Z perspektywy żagla” zachęcamy artystów do pokazania swoich wspomnień z żeglarskich rejsów, widoków widzianych spod żagla, wielkiej i małej wody, pięknych, ale i pełnych grozy pejzaży, dzikich plaż czy morskich opowieści. Konkurs rozgrywamy w trzech kategoriach: malarstwo, grafika (w tym komputerowa) oraz fotografia. Najbardziej kreatywne prace zostaną ocenione przez jury, a na zwycięzców czekać będą atrakcyjne nagrody, w tym główna nagroda specjalna!
Konkurs adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, w tym osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego. Prace wraz z formularzem należy przesyłać w formie elektronicznej do dnia 28 lutego 2025 r. na adres e-mail: konkursy@nmm.pl
Organizację wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego