Noc Muzeów: „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły i Muzeum Rybołówstwa
Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – nasze oddziały w Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju, pełne atrakcji zwiedzanie statku-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
Statek-Muzeum „Dar Pomorza” (Gdynia)
Bez wątpienia najpiękniejszy, ponad 100 – letni polski żaglowiec! Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomorskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy. Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna również… zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie. Wystawa czasowa „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt” ukazuje losy czworonożnych, skrzydlatych i ogoniastych „marynarzy”, którzy towarzyszyli załodze w rejsach. Jakie to były zwierzęta? W jaki sposób trafiły na żaglowiec i jak sobie na nim radziły? Dowiecie się już podczas Nocy Muzeów!
W programie:
- samodzielne zwiedzanie statku, w tym wystawy czasowej pt. „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt”
- rodzinna gra muzealna o zwierzętach „Daru Pomorza” – podążaj śladami ukrytych na statku zwierzęcych pasażerów, odkrywaj ich sekrety i zbieraj pieczątki!
- zmień się w wybrane statkowe zwierzątko – malowanie twarzy dla najmłodszych
- pomóż gdyńskim zwierzętom – zbiórka pieniędzy na czworonogi ze Schroniska „Ciapkowo”
- pamiątkowe przypinki ze zwierzętami
- nocna iluminacja statku
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Statek-muzeum „Dar Pomorza”, al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia
- Czas: 18 maja 2024 r., od godz. 17:00 do godz. 23:00 (kasa biletowa czynna do godz. 22:00)
- Bilety: 1 zł
Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)
Muzeum inne niż wszystkie! Łączy funkcje ekspozycyjne i edukacyjne z nowoczesną, otwartą pracownią konserwatorską. W rozległej przestrzeni Magazynu Studyjnego można zobaczyć m. in. fragmenty wraków statków odkrytych na dnie Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski, kolekcję egzotycznych jednostek z różnych stron świata oraz legendarne polskie jachty „Dal” i „Opty”. Przestrzeń pracowni konserwatorskiej, wyposażona w zaawansowaną aparaturę, pozwala na prowadzenie szerokiego zakresu prac związanych z ochroną zabytków, które zwiedzający mogą obserwować z wysokości przestronnego tarasu. W sąsiedztwie CKWS znajduje się Muzeum Wisły.
W programie:
- samodzielne zwiedzanie ekspozycji
- warsztaty szkutnicze dla dzieci i młodzieży pod kierunkiem szkutników ze szkutni „Rafał Kmieć i przyjaciele” – prezentacja na żywo tradycyjnych technik budowy łodzi drewnianych, samodzielne wykonywani łódek z kory za pomocą tradycyjnych narzędzi oraz historia szkutnictwa wiślanego
- digitalizacja muzealnych zabytków – pokazy skanowania 3D i wydruków zdigitalizowanych obiektów
- pamiątkowa przypinka – wykonaj samodzielnie okolicznościową przypinkę
- marynistyczna ścianka fotograficzna
- zostań powroźnikiem! – samodzielne skręcanie liny na tradycyjnym torze powroźniczym (na dziedzińcu)
- pokaz zabytkowych samochodów (na dziedzińcu)
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków, ul. Paderewskiego 24, 83-110 Tczew
- Czas: 18 maja 2024 r., od godz. 19:00 do godz. 24:00 (kasa biletowa czynna do godz. 23:00)
- Bilety: 1 zł (uprawnia do wstępu również do Muzeum Wisły)
Muzeum Wisły (Tczew)
Największe muzeum poświęcone historii Wisły. Zwiedzając ekspozycję, podążamy szlakiem wspólnych dziejów Polski i jej największej rzeki. Dzięki zabytkom archeologicznym poznajemy historię dawnego osadnictwa i żeglugi wiślanej, a tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków, makiety i stanowiska multimedialne odkrywają przed nami tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni. Wystawa to zarówno najdawniejsze dzieje Wisły i jej złoty wiek jako szlaku handlowego, jak i okres rozbiorów, a także rozwój i przemiany w czasach rewolucji przemysłowej. To również historia tczewskich mostów, działań wojennych podczas I i II wojny światowej oraz powojenna odbudowy gospodarki, rozkwit żeglugi i turystyki wodnej.
W programie:
- samodzielne zwiedzanie wystawy stałej „Wisła w dziejach Polski”
- Muzealne Koło Fortuny – zabawa z nagrodami dla najmłodszych
Uwaga: w czasie Nocy Muzeów niedostępna będzie wystawa czasowa „Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy”
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Muzeum Wisły, ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew
- Czas: 18 maja 2024 r., od godz. 19:00 do godz. 24:00 (kasa biletowa czynna do godz. 23:00)
- Bilety: 1 zł (uprawnia do wstępu również do Centrum Konserwacji Wraków Statków)
Muzeum Rybołówstwa (Hel)
Niezwykłe muzeum na brzegu morza, usytuowane w zabytkowym, ewangelickim kościele z XV w. W swoim wnętrzu łączy oryginalną aranżację wystawienniczą z wyjątkowością dawnej przestrzeni sakralnej. Muzeum Rybołówstwa prezentuje zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. Zobaczymy tu zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika oraz zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Zbiory muzeum to również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego, w tym obrazów m. in. Stanisława Kamockiego i Jana Maksymiliana Kasprowicza. Wokół budynku zgromadzono w formie skansenu tradycyjne rybackie jednostki, zaś szczególną atrakcją oddziału jest wieża, ze szczytu której rozpościera się widok na helski port i Zatokę Gdańską.
W programie:
- samodzielne zwiedzanie wystawy stałej „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”
- samodzielne zwiedzanie wystawy czasowej „Hel na dawnych pocztówkach”
- niezapomniane widoki nocnego Helu i Zatoki Gdańskiej z wysokości wieży widokowej
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Muzeum Rybołówstwa, Bulwar Nadmorski 2, 84-150 Hel
- Czas: 18 maja 2024 r., od godz. 19:00 do godz. 24:00 (kasa biletowa czynna do godz. 23:00)
- Bilety: 1 zł
Uwaga: Muzeum Rybołówstwa będzie otwarte również w ciągu dnia w godz. 10:00 – 15:00