• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Kapitan Jerzy Knabe odszedł na wieczną wachtę

26 kwietnia 2024 r., dokładnie w dniu swoich 91. urodzin na wieczną wachtę odszedł kpt. Jerzy Knabe, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy.

Żeglować zaczął tuż po II wojnie światowej, pierwsze kroki stawiając na Jeziorze Kierskim koło Poznania. Do historii polskiego żeglarstwa przeszedł głównie za sprawą dwóch rejsów stanowiących kroki milowe w rozwoju polskiego żeglarstwa. W latach 1959-1960 wziął udział w rejsie „Daru Opola” z Adenu w Jemenie do Gdyni. W latach 1964-1965 brał udział w legendarnej wyprawie jachtu „Śmiały” wokół Ameryki Południowej, będącej pierwszym polskim oceanicznym rejsem, który rozpoczął się i zakończył w polskim porcie. W czasie pobytu w Chile żeglarzy ze „Śmiałego” przyjęto do stowarzyszenia Hermandad de la Costa. Zostali oni tym samym pierwszymi członkami polskiego  Bractwa Wybrzeża (Mesa Kaprów Polskich). Jerzy Knabe otrzymał zaszczytny numer drugi, zaraz za kapitanem jachtu – Bolesławem Kowalskim. Idei rozwoju Bractwa Wybrzeża poświęcił ogromną część swojego życia, m.in. przez 7 lat pełnił funkcję kapitana Bractwa. W latach 70. XX w. wyemigrował z Polski i osiedlił się z Londynie. W 1982 r. współzałożył Polski Yacht Club w Londynie (później Yacht Klub Polski Londyn). Mnóstwo czasu i energii poświecił konsolidacji polskiego polonijnego środowiska żeglarskiego. Efektem tych działań było zorganizowanie w 1991 r., wraz kpt. Andrzejem Piotrowskim z Chicago, World Polonia Sailing Jamboree Poland, który był pierwszym w historii zlotem Polonii żeglarskiej z całego świata. Do Gdyni przypłynęło wówczas 26 jachtów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Szwecji i Finlandii. Uczestniczył także m.in. w organizacji zlotów Wagner Sailing Rally na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych oraz Sikorski Memorial Rally w Gibraltarze.

Bez wątpienia należy go nazwać przyjacielem Muzeum. Zawsze pomocny, chętnie udzielający konsultacji, interesujący się rozwojem Muzeum, zwłaszcza planowanego Muzeum Żeglarstwa Polskiego. Wielokrotnie zachęcał i namawiał przyjaciół z Bractwa Wybrzeża, aby pamiętali o przekazywaniu do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku swoich pamiątek żeglarskich. Z Jego inicjatywy lub w drodze bezpośredniej darowizny do Muzeum trafiło wiele cennych zabytków związanych z rejsami „Daru Opola”, „Śmiałego”, Bractwem Wybrzeża i żeglarstwem polonijnym. Ostatnie zabytki przekazał do Muzeum dosłownie kilka tygodni temu.