• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Razem w szlachetnym celu. Zbliża się 2. edycja akcji „Kulturę mamy we krwi”

Po sukcesie ubiegłorocznej akcji krwiodawczej, pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku entuzjastycznie przygotowują się do kolejnej edycji. Także i tym razem apel o podzielenie się swoim darem serca skierowany jest do pracowników instytucji kultury z terenu Gdańska. Akcja nie tylko pomoże zasilić banki krwi, ale będzie także okazją do integracji osób pracujących na co dzień w lokalnych stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach oraz różnego rodzaju pracowniach.

Liczy się każda kropla

Podczas ubiegłorocznej edycji akcji „Kulturę mamy we krwi” zarejestrowało się 37 osób. Znacząca część zasiadła w fotelu krwiodawcy po raz pierwszy. – Cieszymy się bardzo, że mogliśmy zaszczepić świadomość o ważności krwiodawstwa i zainspirować do tego szlachetnego czynu. Przekonani o mocy każdej kropli, mamy cichą nadzieję, że w tym roku uda się dotrzeć  do jeszcze większej liczby uczestników tak, aby wspólnie kontynuować misję pomocy i solidarności – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wśród ubiegłorocznych debiutujących w roli krwiodawcy znalazła się Anna Jagła z Działu Finansowo-Księgowego. – Niepotrzebnie się stresowałam – wspominała z uśmiechem. – Personel medyczny był niezwykle życzliwy i troskliwy, co sprawiło, że wszystko przebiegło sprawnie i bezboleśnie. Teraz, będąc po stronie dawców, uświadamiam sobie, jak ogromne znaczenie ma, z pozoru, ta zwykła czynność. To nie tylko oddanie kropli krwi, ale możliwość ratowania czyjegoś życia – uzupełnia.

Każdy może pomóc

Akcja mimo, iż uwzględnia konkretną grupę docelową, ma charakter otwarty. Do wspólnego dzielenia się swoim darem serca zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska. – Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Przed jej oddaniem należy spożyć niskotłuszczowy posiłek, zaleca się też wypicie dużej ilości wody. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL – podpowiada Łukasz Grygiel, koordynator wydarzenia. W ubiegłym roku w akcji brali udział m.in. pracownicy Muzeum Archeologicznego czy Hevelianum. 2. edycję zaplanowano na 22 marca w ambulansie parkującym przed główną siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowiance, w godz. 9.00 – 14.00. Chęć oddania krwi, w przypadku grup powyżej 10 osób, można zgłaszać pod adresem promocja@nmm.pl. Więcej informacji o akcji dostępnych jest tutaj.

Plakat promujący wydarzenie. Na zdjęciu krwiodawcy pracujący w NMM: Anna Jagła z Działu Finansowo-Księgowego oraz Łukasz Grygiel z Działu Promocji
Plakat promujący wydarzenie. Na zdjęciu krwiodawcy pracujący w NMM: Anna Jagła z Działu Finansowo-Księgowego oraz Łukasz Grygiel z Działu Promocji. Foto: P. Jóźwiak, grafika: M. Jankowski