• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ostatnie zanurzenie. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”

Wraz z końcem ferii żegnamy wystawę polskich pojazdów podwodnych, prezentowanych w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Po raz ostatni, w towarzystwie kuratora, obiekty mające istotny wpływ na rozwój polskiej myśli technicznej w drugiej połowie XX w., będzie można podziwiać w sobotę, 24 lutego. Początek oprowadzania o godz. 11.00.

Prezentowana od blisko roku w Spichlerzach na Ołowiance wystawa „W toni…”, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uwagę zwiedzających przykuwają: statek głębinowy Grześ, akwaplan Manta 2, pojazd głębinowy Koral AT oraz dwa holonury, czyli ciągniki dla płetwonurków. Perełką kolekcji jest Delfin II – pojazd podwodny skonstruowany w 1973 roku przez Antoniego Dębskiego, polskiego nurka i mechanika okrętowego. Wystawę wzbogacają prezentacje 3D wszystkich eksponowanych pojazdów oraz fragmenty filmu „Tajemnica U-Boota”, o udziale Delfina II w poszukiwaniach niemieckiego okrętu podwodnego.

– Podczas  oprowadzania będziemy wspólnie eksplorować fascynujące fakty związane z rozwojem polskiej technologii podwodnej, odkrywać tajemnice konstrukcji i działania tych unikatowych jednostek, oraz zgłębiać ich rolę w badaniach morskich głębin i rozwoju technik połowowych. Sporo będzie również o wyzwaniach, jakie czyhały na ich konstruktorów – zapowiada Wojciech Joński, kurator wystawy.

Wystawa „W toni…” jest nie tylko doskonałą okazją do obejrzenia unikalnych eksponatów, ale także umożliwia zrozumienie kontekstu historycznego i technologicznego, który towarzyszył pionierom budującym polskie pojazdy podwodne. Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie już 24.02 o godz. 11:00. Obowiązują bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały szansę otrzymania katalogów wystawy.

Bilety na oprowadzanie będą do nabycia w kasie Spichlerzy na Ołowiance bezpośrednio przed wydarzeniem. Dostępne są następujące bilety:

  • Normalny 23 zł, ulgowy 17 zł – zwiedzanie wystawy czasowej + wystawy stałej
  • Normalny 12 zł, ulgowy 10 zł – zwiedzanie wystawy czasowej + Galerii Morskiej (bez wystawy stałej)