• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ferie zimowe 2024

Ferie zimowe nad morzem to doskonała okazja zarówno do odpoczynku, jak i do odkrywania nowych horyzontów, a nade wszystko do zdobywania niezapomnianych doświadczeń! Tak się składa, że podczas tegorocznej zimowej przerwy w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego czeka na Was mnóstwo nowych, zaskakujących i nieszablonowych zajęć. Edukatorzy NMM przygotowali warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, podczas których nie będzie miejsca na nudę! Zapraszamy rodziny z dziećmi oraz grupy zorganizowane od 15 stycznia do 23 lutego do naszych oddziałów w Gdańsku, Tczewie, Kątach Rybackich oraz w Gdyni.

GDAŃSK: Spichlerze na Ołowiance i Ośrodek Kultury Morskiej
Zajęcia dla rodzin z dziećmi

Terminy: wtorki, czwartki i piątki od 15.01 do 23.02 – godzina 11:00
Zapisy: edukacja@nmm.pl
Cena: 10 zł/os.
Czas trwania zajęć: 60 minut

Wtorki:
Zamki z piasku (Ośrodek Kultury Morskiej)
Grupa wiekowa: 5-13 lat
Zamki z piasku kinetycznego zimą? Tak! To możliwe tylko w Ośrodku Kultury Morskiej, w którym wybierzemy się w podróż dookoła świata. Przepływając w pobliżu Ghany, Nigerii i Kamerunu, opowiemy o zwyczajach i tradycjach ludności tam zamieszkującej – poznamy egzotyczne baśnie i legendy, które zainspirują nas do zbudowania cudownych zamków z kolorowego piasku kinetycznego. Zapewniamy gorącą, twórczą atmosferę i moc słońca na przekór zimowej aurze za oknem!

Czwartki:
Na marynarskim szlaku (Spichlerze na Ołowiance)
Grupa wiekowa: 6- 14 lat
Zima to doskonały czas, by posłuchać opowieści o życiu marynarzy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać uroki życia marynarskiego w dawnych wiekach i dowiedzieć się, czym różnił się rejs po Wiśle od pływania po wodach Bałtyku.

Co z tą wodą? (Ośrodek Kultury Morskiej)
Grupa wiekowa: 8-12 lat
Każdy wie, że bez wody nie byłoby życia. Ale właściwie dlaczego? Jakie jej cechy sprawiają, że możliwe jest życie na Ziemi? Na naszych warsztatach, pełnych wodnych doświadczeń i wspaniałej zabawy, przekonacie się, że woda to naprawdę wspaniała substancja chemiczna!

Piątki:
Podróż do wnętrza Bałtyku (Spichlerze na Ołowiance)
Grupa wiekowa: 10-14 lat
Zapraszamy na wspólną wyprawę do morskich głębin… płytkiego Bałtyku. Na wystawie czasowej „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku” poznamy nie tylko tytułowe pojazdy, ale również problemy, jakie musieli pokonać ich konstruktorzy. Dowiemy się, czym jest ciśnienie i jak utrudnia podwodne podróże. Poznamy również wynalazki i sposoby, dzięki którym podwodne „żeglowanie” jest możliwe.

Budujemy statki! (Ośrodek Kultury Morskiej)
Grupa wiekowa: 8-12 lat
Gdańsk to nie tylko port, ale również stocznie. Czy chcielibyście zaprojektować i zbudować własny statek, łódź, a może okręt wojenny? Kiedy, jeśli nie w czasie ferii? Serdecznie zapraszamy na bardzo kreatywne warsztaty modelarskie, w czasie których jedynym ograniczeniem będzie Wasza wyobraźnia!

Zajęcia dla grup zorganizowanych

Opis zajęć: Tematy zajęć z podziałem na grupy wiekowe są dostępne na podstronie Lekcje muzealne
Zapisy: rezerwacje.nmm.pl/
Cena: w zależności od wybranych zajęć – 10 zł lub 15 zł, opiekunowie – 1 zł
Czas trwania zajęć: w zależności od wybranych zajęć – 60 lub 90 minut
Grupa wiekowa: od 3 lat


GDYNIA: statek-muzeum „Dar Pomorza”

Zajęcia dla rodzin z dziećmi

Serdecznie zapraszamy na rodzinne spacery po najpiękniejszym polskim żaglowcu. Będzie to specjalne zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych pomieszczeń „Daru Pomorza”, podczas którego opowiemy o wyjątkowych pasażerach pływających kiedyś na żaglowcu, czyli… zwierzętach. A jakie to były zwierzęta i które pomieszczanie statku zamieszkiwały? – tego wszystkiego dowiecie się podczas naszych niepowtarzalnych oprowadzań!

Terminy zajęć: (wtorek – piątek) 23.01. – 23.02. – godz. 11:00 i 13:00
Zapisy: zwiedzanie.dar.pomorza@nmm.pl
Cena: bilet normalny – 28 zł; bilet ulgowy – 17 zł
Czas trwania zajęć: 60 minut
Uwaga: grupy maksymalnie do 10 osób
Grupa wiekowa: dzieci od 6 lat z opiekunami, osoby dorosłe


TCZEW: Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków

Zajęcia dla grup zorganizowanych

Terminy zajęć: 15.01. – 23.02. – godz. 9:30 i 11:00
Zapisy: edukacja.ckws@nmm.pl lub tel. 58 761 75 31
Cena: 10 zł, opiekunowie – 1 zł
Czas trwania zajęć: 60 minut
Grupa wiekowa: 7-12 lat

Na szkle malowane
Z okazji Światowego Dnia Kociewia zapraszamy do udziału w zajęciach poświęconych jednemu z elementów sztuki ludowej – malarstwu na szkle. Poznamy charakterystyczne motywy zdobnictwa kociewskiego, tradycyjne symbole i elementy dekoracyjne, które są częścią tej wyjątkowej dziedziny. Zainspirowani kociewską sztuką ludową uczestnicy warsztatów samodzielnie utworzą barwne wzory na szklanej powierzchni.
Rodzinne weekendy w CKWS i Muzeum Wisły 2023/2024 – Na szkle malowane

Po wodzie pływa, jak się nazywa?
Do czego służył holownik, lodołamacz i pogłębiarka? Podczas tematycznego zawiedzenia Muzeum Wisły uczestnicy zajęć poznają różne typy statków wiślanych i ich przeznaczenie. Zwieńczeniem zajęć będzie wycięcie z szablonu i wykonanie własnej łódki z papieru.


KĄTY RYBACKIE: Muzeum Zalewu Wiślanego

Zajęcia dla rodzin z dziećmi

Na wszystkie zajęcia zapraszamy od poniedziałku do piątku.
Zapisy: m.zalewu@nmm.pl
Cena: 8 zł, opiekunowie – 1 zł
Czas trwania zajęć: 60 minut
Grupa wiekowa: dzieci (z rodzicami) od 6 lat

Bądź eko! (29.01. – 9.02.)
Zajęcia poświęcone ochronie środowiska i segregacji odpadów. Nasi goście będą mieli okazję poznać naturalne surowce służące dawniej do budowy łodzi oraz sprawdzić się w rozpoznawaniu różnych gatunków drewna.

Rodzinne oprowadzanie (15.01. – 23.02.)
Jeśli chcecie dokładnie poznać nasze wystawy i spędzić miło czas w rodzinnej atmosferze – ta oferta jest dla Was! Przewodnik – w sposób przystępny, prosty i ciekawy, zrozumiały dla małych i dużych – opowie o najciekawszych zabytkach i wydarzeniach związanych z rybołówstwem i szkutnictwem nad Zalewem Wiślanym.

Zajęcia dla grup zorganizowanych

Na powroźniczym torze (15.01. – 23.02.)
Uczestnicy zajęć zapoznają się z tajnikami dawnego rzemiosła, poznają technikę skręcania lin oraz narzędzia wykorzystywane do ich wyrobu. Zaprezentujemy również tworzywa, z których powstawały liny –  jedną z nich skręcimy w tradycyjny sposób na pamiątkę naszych warsztatów.