• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Od deski do deski. Sztuka budowania łodzi”. Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie ponownie znalazły się na liście renomowanych instytucji biorących udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym projekcie kulturalno-edukacyjnym w Europie. Już 16 września, w dwóch tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego, będzie  można uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach i aktywnościach, które przybliżą historię regionu oraz dziedzictwo związane z Wisłą i statkami rzecznymi. Wstęp jest bezpłatny.

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – tegoroczne hasło wydarzenia nawiązuje do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego,  a także 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one ją spajają oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni.

– Dla naszych gości przygotowaliśmy warsztaty tworzenia łódek z kory. W procesie ich tworzenia wykorzystamy wyłącznie naturalne materiały. To nie tylko okazja do rozwijania kreatywności, ale także do nauki tradycyjnych technik rzemieślniczych” – zachęca Ewa Sidor z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jedną  z atrakcji będą również warsztaty tworzenia lin oraz Koło Fortuny. – Zwiedzający będą mogli wylosować zadanie polegające na udzieleniu odpowiedzi na pytanie lub zmierzyć się z ciekawym wyzwaniem. Przygotowaliśmy też specjalne miejsce, które posłuży do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z wykorzystaniem kreatywnych przedmiotów – dodaje Ewa Sidor. Jedną z atrakcji Muzeum Wisły w Tczewie będzie rodzinna gra „Odkrywcy Wisły”, podczas której nasi goście wymyślą fabułę własnej przygody, odkrywając jednocześnie tajemnice i historię królowej polskich rzek.

„Od deski do deski. Sztuka budowania łodzi”
Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków
16.09.2023 r.
Godz. 10.00-16.00

PROGRAM WYDARZENIA:

  • „Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy” – samodzielne zwiedzanie wystawy
  • Koło fortuny z nagrodami
  • Warsztaty szkutnicze
  • Warsztaty powroźnicze
  • Tworzenie przypinek
  • Pamiątkowe zdjęcia z użyciem rekwizytów
  • Rodzinna gra „Odkrywcy Wisły”

WSTĘP WOLNY