• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Stwórz razem z nami Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie!

Bogate zbiory podwodnego dziedzictwa kulturowego Polski oraz zabytki związane z historią rybołówstwa na Bałtyku, zgromadzone przez lata w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, już za kilka lat otrzymają nową siedzibę. Budowany w Łebie od 2020 r. oddział NMM, Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego, będzie nowoczesną placówką, łączącą funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne. Chcąc stworzyć muzeum, które jak najlepiej i najpełniej odpowie na potrzeby i oczekiwania naszych przyszłych gości, mamy przyjemność zaprosić Państwa do wyrażenia swojej opinii na temat planowanej wystawy i działalności edukacyjnej powstającego oddziału.

Muzeum w pigułce

W budowanym w Łebie obiekcie o kubaturze ponad 46.000 m3 i powierzchni wystawienniczej około 3.500 m2 zwiedzający zobaczą m. in. fragmenty wraków statków wydobyte z dna Bałtyku, rekonstrukcje historycznych łodzi, oryginalny stalowy kuter rybacki z lat 70. XX w. oraz setki eksponatów dokumentujących morską historię Polski od czasów wikingów po współczesność. Wystawa będzie w nowatorski i atrakcyjny sposób łączyć tradycyjne środki ekspozycyjne z multimediami i urządzeniami interaktywnymi. Bogactwo i różnorodność prezentowanych w muzeum zabytków pochodzących z okresu od wczesnego średniowiecza do współczesności i wielość poruszanych zagadnień tematycznych pozwoli stworzyć unikatową ofertę kulturalno-edukacyjną, która sprawi, że zwykłe zwiedzanie wystawy będzie dla gości zaledwie początkiem wyjątkowego doświadczenia.

Wizualizacja budynku Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego od zewnątrz. Autor: plus3 architekci
Wizualizacja budynku Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego od zewnątrz. Autor: plus3 architekci
Masz wpływ

Więcej stanowisk interaktywnych dla dzieci? Bogatsze treści? Wzbogacenie oferty o interesujące wydarzenia kulturalne? A może innowacyjna dostępność? Kluczem do przygotowania atrakcyjnej oferty i dopasowania jej do życzeń szerokiego grona odbiorców, m.in. mieszkańców Łeby, turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, osób z niepełnosprawnościami, specjalistów i entuzjastów, dzieci, rodzin oraz seniorów, jest poznanie ich realnych potrzeb. Dlatego też zapraszamy do wypełnienia ankiety online, która pozwoli nam lepiej poznać Państwa oczekiwania wobec muzeum, zastosowanych w nim środków i jakości spędzonego w nim czasu. Ankieta składa się z 12 pytań, w tym 11 zamkniętych, oraz z 4 pytań metryczkowych. Badanie potrzeb kierujemy do wszystkich potencjalnych odbiorców naszej nowej oferty muzealnej, bez względu na wiek, narodowość czy preferowane sposoby spędzania wolnego czasu. Na wypełnione ankiety czekamy do 30 września 2023.

Ankieta online: Nowa oferta kulturalno-edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: link

Wizualizacja części wystawy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego z tzw. wydmą. Autor: plus3 architekci
Wizualizacja części wystawy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego z tzw. wydmą. Autor: plus3 architekci

Budowa oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz z Funduszu Promocji Kultury.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego