„Czwartki z pomorską KAS”. Cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”
Na pokładzie statku-muzeum „Sołdek” aż do 29 września 2023 r. podziwiać można wystawę „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”. Ekspozycja prezentuje m.in. ciekawe wątki dotyczące przemytu zwierząt, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem. Ukazane są również współczesne metody walki z przemytem na morzu. Wystawie towarzyszy cykl trzynastu interesujących spotkań pn. „Czwartki z pomorską KAS”.
W czasie trwania wystawy „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej prezentują nowoczesny sprzęt służący do walki z przemytem. Chętnie dzielą się również opowieściami o swojej codziennej pracy w portach i na morzu. Do udziału w „Czwartkach z pomorską KAS” uprawnia bilet wstępu na „Sołdka”.
„Czwartki z pomorską KAS”
Statek–muzeum „Sołdek”
Godz. 11:00 – 13:00
6.07.2023 | 3.08.2023 | 7.09.2023
- „Rentgen na służbie” – nowoczesne metody walki z przemytem
Jak wykorzystywane są urządzenia rentgenowskie w procesie kontroli towarów przewożonych drogą morską? Prezentacja technologii kontroli nieinwazyjnej wykorzystywanej w pracy funkcjonariuszy celno-skarbowych na morskich przejściach granicznych. Informacja o międzynarodowych projektach badawczych związanych z udaremnianiem przemytu. Przedstawiciele Centrum RTG w Gdańsku opowiadają o najbardziej popularnych metodach przemytu w transporcie morskim oraz skuteczności użycia promieni RTG w ich zwalczaniu.
13.07.2023 | 10.08.2023 | 14.09.2023
- „Celne oko na morzu” – prezentacja sprzętu i metod walki z przemytem na morzu
Wydział Morski Zwalczania Przestępczości jest jedyną tak wyspecjalizowaną komórką organizacyjną KAS, przeznaczoną do zwalczania przestępczości celno-skarbowej na morzu. Dysponuje ona jednostkami pływającymi, które kontrolują wody terytorialne RP, porty i przystanie polskiego wybrzeża. Funkcjonariusze są wyszkoleni do pracy na wysokościach i w głębinach morskich. Wydział Morski jako jedyny w KAS wchodzi w skład międzynarodowego zespołu kontrolującego jednostki pływające. Jego funkcjonariuszami są również psy specjalnie wyszkolone do wykrywania środków odurzających, wyrobów tytoniowych oraz waluty.
20.07.2023 | 17.08.2023 | 21.09.2023
- „Co się kryje w kontenerze? Służba celno-skarbowa w trójmiejskich portach
Oddziały Celne i Graniczne Centra Urzędowego Dokonywania Odpraw wyodrębnione w ramach Pomorskiego Urzędu Celnego w Gdyni, to wyspecjalizowane komórki organizacyjne wyznaczone do obsługi zgłoszeń celnych i kontroli towarów przesyłanych drogą morską. Kontrolują obrót towarowy w portach w Gdyni i Gdańsku, między innymi w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, Gdyńskim Terminalu Kontenerowym i Baltic Hub Container w Gdańsku. Sprawują dozór portowy i stoją na straży granicy morskiej UE i legalnego obrotu towarowego.
27.07.2023 | 24.08.2023 | 31.08.2023 | 28.09.2023
- Kuratorskie oprowadzanie po wystawie
- „Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?” – prezentacja ograniczeń przewozu gatunków zagrożonych wyginięciem
Będąc na bazarze w Afryce czy Tajlandii łatwo zachwycić się oryginalną ozdobą z kości słoniowej lub torebką ze skóry węża. Niestety, prawdziwa cena takiego przedmiotu jest bardzo wysoka. Turyści przeważnie nie zastanawiają się nad tym, że pamiątka z wakacji w postaci skóry lub muszli okupiona jest śmiercią kolejnego zwierzęcia. Nie biorą również pod uwagę, że przedmioty te przyczyniają się do zagłady kolejnych gatunków. Co roku w walizkach urlopowiczów powracających z zagranicznych wojaży, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znajdują wyroby wykonane z okazów ginących gatunków roślin i zwierząt. Z pozoru niewinna przygoda może zakończyć się nawet więzieniem!
Czwartkowa wizyta na „Sołdku” będzie też okazją do odwiedzenia wystawy „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” wraz z kustoszem, który opowie o historii przemytu na Bałtyku, ciekawostkach i historiach…bardziej mrocznych.
Więcej o wystawie „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” można przeczytać tutaj.