• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wystawa „Do DNA…” trafi do Muzeum Miasta Malborka

Od 2 czerwca 2023 r. w Muzeum Miasta Malborka prezentowana będzie wystawa „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. Ekspozycja, uroczyście zainaugurowana w 2020 r. z okazji jubileuszu 60-lecia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przez kolejne dwa lata święciła triumfy, będąc jedną z najpopularniejszych trójmiejskich wystaw czasowych. Jej zamknięcie w naszym muzeum, okazało się być jednocześnie początkiem wyjątkowego tournée poza Gdańskiem:  „Do DNA…” w zmodyfikowanej formie mogli już zobaczyć goście Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, teraz ekspozycja zaprezentuje się przed malborską publicznością.

Archeologiczne skarby z dna Bałtyku jadą do Malborka

Wystawa ukazuje fascynujące, różnorodne i często nieoczywiste obiekty odnalezione przez archeologów na dnie morza oraz we wnętrzach wraków statków spoczywających w polskich obszarach morskich. To między innymi zdumiewająco dobrze zachowana, XVIII-wieczna odzież marynarska i obuwie z brytyjskiego żaglowca „General Carleton”. To również lufa działka okrętowego i elementy amunicji sprzed blisko 300 lat, mosiężna tabakiera z niderlandzkiego statku zatopionego w Zatoce Gdańskiej w 1791 r. oraz… paczka angielskiej herbaty, która na dnie morza spędziła ponad dwa stulecia. – Jesteśmy pewni, że tematyka wystawy i prezentowane na niej eksponaty spotkają się w Malborku – mieście o niezwykle bogatej przecież tradycji archeologicznej – z dużym zainteresowaniem – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Pasjonaci historii docenią również zabytki bliższe naszym czasom, związane z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej: zatopieniem niemieckich statków „Wilhelm Gustloff” i „Steuben” oraz katastrofą polskiego transatlantyka MS „Piłsudski”. Jednym z najbardziej intrygujących i na swój sposób wciąż żywych zabytków ekspozycji będzie XVIII-wieczny drewniany flet z wraku angielskiego żaglowca, który przeleżał ponad 200 lat na dnie morza. Zwiedzający nie tylko zobaczą na wystawie oryginalny instrument, ale również będą mogli wziąć do ręki jego kopię wykonaną na drukarce 3D i usłyszeć dawna melodię zagraną na odrestaurowanym flecie przez multiflecistkę i kompozytorkę dr Maję Miro-Wiśniewską.

01.Doskonale zachowana rękawiczka i inne elementy ubioru stanowią część unikatowej w skali świata kolekcji odzieży marynarskiej z XVIII wieku
Doskonale zachowana rękawiczka i inne elementy ubioru stanowią część unikatowej w skali świata kolekcji odzieży marynarskiej z XVIII wieku
Niezwykła wystawa, niezwykłe muzeum

Muzeum Miasta Malborka jest młodą, lecz bardzo aktywną instytucją kultury, zaangażowaną  w rozpowszechnianie lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego, a także ochronę i opracowywanie zabytków, edukację historyczna oraz promocję miasta. Przestrzenie muzeum, mieszczącego się w pięknej XIX-wiecznej willi przy ul. Tadeusza Kościuszki 54, zdążyły jak dotąd być miejscem licznych wystaw o różnorodnej tematyce. Wśród nich szczególnym uznaniem zwiedzających cieszyły się i nadal cieszą ekspozycje takie jak „Stalag XX B – historia nieopowiedziana”, „Widzialni, trochę zapomniani”, „Plebiscyt 1920. Mała Polska – Wielcy Polacy”, czy „Mikołaj Kopernik nieznany”. Muzeum organizuje również wystawy plenerowe w przestrzeni miejskiej, a także realizuje zaawansowane projekty na rzecz utrwalania, udostępniania i popularyzacji dziedzictwa historyczno-kulturowego Malborka.

02.Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54
Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54

Wystawę „Do DNA…” będzie można zwiedzać w Muzeum Miasta Malborka do 26 sierpnia 2023 r.

Plakat promujący wystawę „Do DNA…

Zapraszamy na stronę Muzeum Miasta Malborka.