• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Odliczanie do startu Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury rozpoczęte! Zapowiada się zacięta rywalizacja!

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji. Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.

Święto kultury na wodzie

Organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku regaty to nie tylko okazja do rywalizacji i sportowych emocji, ale także do nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i promocji kultury. – Dwudziestoosobowe załogi rywalizują na dystansie ok. 250 metrów. Start zlokalizowany będzie przy Hotelu Hilton, a meta na wysokości Żurawia – mówi Brygida Sonnack, koordynatorka regat. Biuro zawodów i „strefa kibica”, z możliwością zakupu posiłku, zlokalizowane zostaną na nabrzeżu Ołowianki, przy Narodowym Muzeum Morskim; tam też nastąpi dekoracja zwycięzców. – Impreza tradycyjnie uświetnia obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika, oczywiście liczymy na kibiców i głośny doping – dodaje Brygida Sonnack.

Załogi na start

Wydarzenie niezmiennie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas XIII edycji na starcie zobaczyć będzie można: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie, Hevelianum oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. – Wiemy, że treningi zgłoszonych załóg odbywają się regularnie. W tego typu zawodach liczy się siła, wytrzymałość, a przede wszystkim technika i synchronizacja wiosłowania. Cieszy nas fakt, że drużyny chcą osiągnąć optymalną formę i że nasze regaty wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Niech wygra najlepszy

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat. Jak co roku w przygotowaniu wydarzenia pomaga Morski Robotniczy Klub Sportowy w Gdańsku pod przewodnictwem Prezesa – Włodzimierza Schmidta. Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów. Patronat medialny nad XIII Regatami Smoczych Łodzi Instytucji Kultury objęło: Radio Gdańsk, Zawsze Pomorze, TVP Gdańsk oraz portal Trójmiasto.pl. Wydarzenie współfinansowane z budżetu miasta Gdańska.

Zapraszamy do kibicowania 26 maja od godz. 16.00!

Wyścig nr 1 godz. 16.20

Tor 1  – MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ               Tor 2 – MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU

Wyścig nr 2 godz. 16.40

Tor 1  – AKWARIUM GDYŃSKIE                                 Tor 2 – MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU

Wyścig nr 3 godz. 17.00

Tor 1  – NARODOWE MUZEUM MORSKIE              Tor 2 – MUZEUM GDAŃSKA

Wyścig nr 4 godz. 17.20

Tor 1  – MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU      Tor 2 – HEVELIANUM

__________________________________________________

Wyniki XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury z 2022 roku

  1. miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  2. miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku + Gdańska Galeria Miejska
  3. miejsce: Muzeum Zamkowe w Malborku
  4. miejsce: Akwarium Gdyńskie
  5. miejsce: Muzeum II Wojny Światowej
  6. miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku
  7. miejsce: Hevelianum
  8. miejsce: Muzeum Gdańska
  9. miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia